Hlavní obsah

ANTOŠOVA BŘITVA: Trapná Sparta hrála divadlo! Radši staví tým, kterým jen nakrmí diváky

29. 3. 2023 6:41

„Spartu nezastavíš“ slýchával jsem ze všech stran jedno z hesel pražského klubu. Tedy pokud nepřijde Třinec a Sparta nenarazí hlavou do zdi, chtělo by se dodat. Sparta do zdi narazila a je konec. Trapnej konec!

Foto: Sport.cz s využitím ČTK/Jaroslav Ožana

"Současná Sparta je především zábava pro lidi - je to McDonald nebo kino. V žádném případě ale není vítězný tým," píše ve své glose k vyřazení pražského týmu z play off Milan Antoš.

Článek

Trapnost Sparty - týmu plného „hvězd" - souvisí s tím, jak se k tomu všichni v ní postavili. Jak je Třinec na plné čáře předčil v odhodlání.

Tahouni Sparty sice mají dlouhé vousy, jsou potetovaní, možná mají krásné ženské. Ale v zápase do toho nedají vůbec nic. Zatímco Třinec úplně všechno - blokuje střely, nestěžuje si, je připravený udělat za každou cenu úplně všechno, jen aby vyhrál. Sparta na to nebyla schopná reagovat.

Právě v přístupu k celé sérii byl ten největší rozdíl. Oceláři vyhráli dávno předtím, než nastal konec šestého zápasu. Třinec postupuje, protože byl odhodlaný, neústupný, dodržoval systém, a hlavně byl ochotný udělat něco navíc. Kdežto Sparta hrála divadlo. To je sice fajn pro lidi v Praze, na titul to ale nestačí.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Zleva brankář Sparty Jakub Kovář, Libor Hudáček z Třince, Jakub Krejčík ze Sparty a David Tomášek ze Sparty.

Pozor, tím vůbec nemířím na trenéry Hořavu s Wallsonem. Ti s tím nemohli udělat vůbec nic. Problém je v nastaveném systému organizace, která není na vítězné vlně. Sparta prodává produkt, který je fajn pro Prahu, není to ale vítězný produkt. Hořák by musel překopat celý tým a postavit si ho podle sebe, aby se Spartou mohl uspět.

A za sebe si myslím, že to Sparta v tuhle chvíli neudělá. Proč? Protože současná Sparta je především zábava pro lidi - je to McDonald nebo kino. V žádném případě ale není vítězný tým. Tenhle tým nikdy nevyhraje!

Může to vyznít sebevíc divně, ale pro Spartu je zásadní základní část. Vnímám to tak, že v klubu už to není jen o vítězství v play off.

Sparta je obrovský byznys postavený na divácích. Jsem přesvědčený, že Sparta je v tomto ohledu nejlepší sportovní organizace v Česku. Napříč všemi sporty. Opravdu, myslím to smrtelně vážně. Dělají věci pro lidi, pracují s nimi, a i proto sahala v základní části průměrná domácí návštěvnost k 11 tisícovkám za zápas.

Sparta je vlastně nejlepším klubem pro diváky. Ne tak ale pro její fanoušky. Ti výhry v důležitých momentech nezažívají. Tým má spoustu borců postavených na hvězdném piedestalu, jenže mu schází kolektivní pojetí, kterým disponuje Třinec.

A ve finále je jedním z nejlepších hráčů Ocelářů Andrej Nestrašil, který je využitelný v obraně, útoku, v oslabení, na přesilovce. Všude. Je Pražák, který sice vyrostl ve Slavii, kdyby mu ale Sparta hodila laso, určitě by do ní šel.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Zleva David Němeček ze Sparty a Andrej Nestrašil z Třince.

Jenže Sparta to proje*e. Radši staví tým, kterým sice nakrmí diváky, ale neuspokojí fanoušky.

Milan Antoš

Milan Antoš je bývalý hokejový útočník, dnes spolukomentátor ČT. Dvanáct sezon hrál českou extraligu, nastupoval za Slavii, Plzeň, Jihlavu a Ústí nad Labem. S Pražany získal v roce 2003 titul a o rok později stříbro, se Západočechy vybojoval v roce 2000 bronz.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •