Hlavní obsah

Poslední šance pro Djokoviče žije! Podařilo se odvrátit okamžitou deportaci

14. 1. 2022 11:28Aktualizováno 14. 1. 2022 13:51

Poslední šance pro Novaka Djokoviče, jak si zahrát letošní Australian Open, ještě žije. Ministr pro imigraci Alex Hawke mu sice znovu zrušil vízum, ale hráčovi právníci se obrátili s odvoláním na soud, který ještě v pátečních večerních hodinách zasedl. A právním zástupcům se prozatím podařilo odvrátit Srbovu okamžitou deportaci. O ní bude federální soud rozhodovat v neděli, těsně před startem úvodního grandslamu sezony.

Foto: Mark Baker, ČTK/AP

Novak Djokovič při tréninku v Margaret Court Areně. Foto: Mark Baker, ČTK/AP

Článek

Páteční slyšení skončilo před půlnocí. Výsledkem je rozhodnutí, že se nejlepší tenista světa má v sobotu v 8 hodin ráno dostavit na výslech k imigračním úředníkům a následně může pod dohledem eskorty pohraniční stráže do kanceláře svého právního zástupce. V neděli by měl být přítomen u soudu. Mezitím mu byl nařízen pobyt v nejmenovaném detenčním zařízení.

Djokovičovi právníci u soudu mimo jiné argumentovali tím, že rozhodnutí ministra Hawkeho zrušit tenistovi vízum bylo učiněno na základě předpokladu, že jeho přítomnost v Austrálii by podnítila antivaxerské tendence v zemi.

„Nemá (Hawke) ale žádný racionální základ pro opodstatnění svého rozhodnutí, že by se (v případě Djokovičova setrvání) zvýšily v zemi antivaxerské tendence," uvedl Djokovičův zástupce Nicholas Wood při slyšení před Federálním a rodinným soudem, který vedl opět soudce Athony Kelly.

Foto: Mark Baker, ČTK/AP

Jak dopadne sága Novaka Djokoviče před Australian Open?Foto: Mark Baker, ČTK/AP

Ten už v pondělí vyhověl Djokovičovu odvolání po prvním zrušení víza a znovu mu ho obnovil. Wood označil ministrovo rozhodnutí za „zjevně iracionální".

Djokovičovi už byl ve čtvrtek vylosován soupeř pro první kolo, jímž se stal krajan Miomir Kecmanovič. Jenže vidina boje o desátý titul v Melbourne a celkově 21. grandslamový nyní mizí rodákovi z Bělehradu před očima. Zároveň může přijít i o pozici jedničky, z níž ho může sesadit Rus Daniil Medveděv, nebo Němec Alexandr Zverev.

Djokovičovi bylo původně zrušeno vízum minulý týden po příletu kvůli chybné žádosti. Zároveň panovaly pochybnosti o dostatečných důvodech pro získání zdravotní výjimky z jinak povinného očkování proti koronaviru.

Po víkendovém pobytu v detenčním hotelu se mu ale podařilo v pondělí uspět u soudu s odvoláním a vízum mu bylo obnoveno.

Rozhodnutí už mohl zvrátil jen ministr Hawke, který tak také v pátek učinil.

„Dnes jsem využil své právo vyplývající z migračního zákona a zrušil jsem panu Djokovičovi víza z důvodů veřejného zájmu. Při rozhodování jsem pečlivě zvážil informace od ministerstva vnitra, pohraniční stráže a pana Djokoviče. Vláda premiéra Morrisona je pevně odhodlána bránit hranice Austrálie, obzvlášť v souvislosti s covidem-19," uvedl Hawke.

Premiér také rozhodnutí ministra přivítal. „Australané museli kvůli pandemii hodně obětovat a oprávněně očekávali ochranu a to ministr (Hawke) udělal," sdělil Morrison.

Reklama

Sdílejte článek