Kanada porazila Itálii a slaví titul. Výsledky tenisového Billie Jean King Cupu 2023

Závěr tenisové sezony 2023 patřil mimo jiné také jubilejnímu 60. ročníku Poháru Billie Jean Kingové. Finálová soutěž ženských tenisových družstev, mezi kterými nechyběl ani český výběr, zná své vítězky. Staly se jimi hráčky Kanady, které ve finále přehrály Itálii 2:0. O bronzovou příčku se podělily tým Česka a Slovinska. Sledujte kompletní výsledkový servis z turnaje na Sport.cz.

<p>Canada's Leylah Fernandez, right, holds the trophy with member of her team after wining the final singles tennis match against Italy's Jasmine Paolini, during the Billie Jean King Cup finals in La Cartuja stadium in Seville, southern Spain, Spain, Sunday, Nov. 12, 2023. (AP Photo/Manu Fernandez)</p>

Světový turnaj, který fanoušci tenisu mohli dříve znát pod názvem Fed Cup nebo Pohár federace, v roce 2020 získal jméno po legendě amerického tenisu Billie Jean Kingové. Ta se již o rok dříve stala jeho patronkou.

Letošní, jubilejní ročník měl za sebou dubnovou kvalifikaci, ze které postoupila devítka týmů do finálového turnaje. V něm si automatickou účast zajistili dva finalisté z posledního ročníku, tedy Švýcarsko a Austrálie. Kompletní dvanáctku pak uzavřelo Polsko, které dostalo divokou kartu.

pátek 10. listopaduDFrancie–Německo 3:0

Program finálového turnaje byl rozdělen do skupinové a vyřazovací části. Po skupinových utkáních vykrystalizovala čtveřice nejlepších v podobě semifinálových dvojic Česka s Kanadou a Slovinska s Itálií. Z první semifinálové bitvy postoupila Itálie, která si se Slovinkami poradila 2:0 na zápasy. V nedělním finále je večer doplnila Kanada, která v napínavém souboji vyřadila české tenistky 2:1. Finále ovládly po dvou vyhraných dvouhrách hráčky Kanady a oslavily svůj první triumf v této soutěži.

Skupiny BJK Cupu 2023

Česká republika byla nalosována do nelehké skupiny A, ve které se v úterý 7. listopadu hráčky kapitána Petra Pály střetly s reprezentantkami Švýcarska. Český výběr obhájkyně titulu porazil poměrem 3:0. V pátek české tenistky vyzvaly v přímé bitvě o postup nejúspěšnější družstvo historie turnaje, kterým je s 18 tituly tým Spojených států. V dramatickém utkání nakonec zvítězily 2:1 a po roce znovu postoupily do sobotního semifinále.

Skupina ASkupina BSkupina CSkupina D
ŠvýcarskoAustrálieŠpanělskoFrancie
Česko KazachstánKanadaItálie
USASlovinskoPolskoNěmecko

Ve skupině B sice v závěrečném utkání hráčky Kazachstánu dokázaly porazit Slovinky 2:1, z postupu do semifinále se ale ve velmi vyrovnané skupině radují právě jejich soupeřky. Skupinu C po dvou hladkých výhrách ovládla Kanada před Španělskem a Polskem. Ve skupině D si už rovněž zajistily postup Italky, když dokázaly porazit výběry Francie a Německa.

Nominace českého týmu

Kapitán Petr Pála původně do Sevilly nominoval kvarteto účastnic Turnaje mistryň v Cancúnu, který Poháru Billie Jean Kingové předchází, Markétu Vondroušovou, Karolínu Muchovou, Barboru Krejčíkovou, Kateřinu Siniakovou, které doplnila Linda Noskova.

Pár dní před avizovaným WTA Finals (Turnaj mistryň) byla z důvodu zranění nucena z vrcholného turnaje odstoupit Karolína Muchová. Tato změna se tak promítla i do nominace týmů na BJK Cup a kapitán ženského družstva Petr Pála povolal do akce Marii Bouzkovou.