Česko - Polsko 2:1České tenistky vstoupily do Poháru Billie Jean Kingové vítězně! Rozhodl skvělý debl

Vítězný vstup českých tenistek do bojů o Pohár Billie Jean Kingové! V základní skupině finálového turnaje porazily Polsko 2:1. Úspěch založila Karolína Muchová, která porazila v souboji týmových dvojek Magdalenu Frechovou dvakrát 6:2, pak ovšem v zápase jedniček Karolína Plíšková podlehla Magdě Linetteové 4:6, 1:6. O vítězství svěřenkyň Petra Pály tak rozhodla až závěrečná čtyřhra, v níž nově složený pár Markéta Vondroušová, Kateřina Siniaková porazil polskou dvojici Katarzyna Kawaová, Linetteová hladce 6:2, 6:3.

Markéta Vondroušová (vlevo) s Kateřinou Siniakovou v rozhodujícím utkání BJK Cupu proti Polsku.

Semifinalistka loňského Australian Open Muchová byla od začátku lepší hráčkou. V prvním setu sebrala o dva roky mladší soupeřce dvakrát servis a za 32 minut se ujala vedení. Frechová, která ve středu prohrála třísetový souboj s Američankou Danielle Collinsovou, nedokázala Muchové vzdorovat ani ve druhé sadě. Češka neztratila ani jednou v zápase podání a díky dalším dvěma brejkům dotáhla duel za hodinu a patnáct minut k vítězství. V utkání zaznamenala 22 vítězných míčů.

Bývalá světová jednička Plíšková prohrála s Linetteovou teprve druhý z devíti vzájemných zápasů. Vyrovnaný první set ztratila v koncovce, poté co za stavu 4:5 prohrála servis. Na začátku druhé sady se třicetileté rodačce z Loun podařilo 49. hráčku světa brejknout, poté ale prohrála šest her za sebou. Plíškové nepomohlo ani osm es, vedle pěti dvojchyb udělala 33 nevynucených chyb.

Rozhodla čtyřhra, v níž při absenci zraněné Barbory Krejčíkové nastoupila vedle světové deblové jedničky Siniakové třiadvacetiletá Vondroušová. Český pár sebral šestkrát polským soupeřkám servis a při společném debutu zvítězil za 61 minut.

Karolína Muchová s kapitánem týmu Petrem Pálou.

Jedenáctinásobné vítězky soutěže známé dříve jako Fed Cup mají šanci postoupit do semifinále. O jediné postupové místo vyzvou tým USA, který o den dříve porazil Polky rovněž 2:1.

Australské a britské tenistky jsou v semifinále

Australské tenistky si jako první zajistily účast v semifinále Poháru Billie Jean Kingové. V elitní týmové soutěži v Glasgow si po Slovensku poradily i s Belgií a ovládly skupinu B. Dál jdou i domácí Britky díky hladké výhře 3:0 nad Španělskem ve vyrovnaném "céčku".

Australanta Ajla Tomljanovicová v utkání Poháru Billie Jean Kingové proti Belgii.

Australanky Storm Sandersová i Ajla Tomljanovicová stejně jako v prvním kole vyhrály dvouhry, byť druhá jmenovaná musela zápas s Elise Mertensovou otáčet a ve třetím setu jí Belgičanka za stavu 0:3 vzdala. Na rozdíl od úterka pak Australanky v sestavě Sandersová, Samantha Stosurová zpečetily vítězství i triumfem ve čtyřhře.

Britské tenistky hrající bez loňské šampionky US Open Emmy Raducanuové byly po úvodní prohře 1:2 s Kazachstánem proti Španělkám bezchybné. Ve dvouhrách bodovaly Heather Watsonová i Harriet Dartová, jež získala skalp Pauly Badosaové, a vítězství 3:0, které tým posunulo dál, pak zpečetily Alicia Barnettová s Olivií Nichollsovou ve čtyřhře.

Ve skupině A Kanada porazila Itálii rovněž 3:0 a připravila soupeřky o šanci na postup. V sestavě s vítězkou US Open z roku 2019 Biancou Andreescuovou a loňskou finalistkou newyorského grandslamu Leylah Fernandezovou se severoamerický tým utká v pátek v přímém souboji o postup se Švýcarkami.