Čeští tenisté ve čtvrtfinále Davis Cupu nestačili na Australany

Skvěle rozehranou partii ve čtvrtfinále Davis Cupu proti Austrálii čeští tenisté k postupu nedotáhli a prohráli 1:2 na zápasy. Adam Pavlásek ve španělské Málaze na úvod přehrál Jordana Thompsona 6:4, 7:5. V duelu jedniček následně Jiří Lehečka po srdnatém boji padl s favorizovaným Alexem de Minaurem 6:4, 6:7, 5:7. Australský obrat dokonala dvojice Max Purcell s Matthewem Ebdenem, kteří v rozhodující čtyřhře zdolali 6:4, 7:5 Lehečku s Adamem Pavláskem. Lonští finalisté Australané se utkají v pátečním semifinále s Finskem.

Sestřih utkání čtvrtfinále Davis Cupu Tomáš Macháč - Jordan ThompsonVideo: sntv

Česko poslal na tvrdém povrchu v Málaze do vedení Tomáš Macháč, který zdolal Jordana Thompsona 6:4, 7:5. Po něm ale neuspěl Lehečka, jenž v souboji týmových jedniček nedopodával souboj s dvanáctým hráčem světa Alexem de Minaurem a prohrál 6:4, 6:7, 5:7. Čtyřhru pro sebe sehrané australské duo rozhodlo za hodinu a 14 minut.

Tým kapitána Navrátila neukončil v Davis Cupu devítileté čekání na postup do semifinále. Češi prohráli s Austrálií v devátém z deseti vzájemných zápasů, uspěli jen v roce 1975. Vyřazovací fázi v novém formátu, který platí od roku 2019, hráli letos poprvé. Australané dál živí šanci na zisk 29. titulu.

Do závěrečné čtyřhry byl původně s Pavláskem nominovaný Jakub Menšík. Přednost ale dostal Lehečka, který měl za sebou dvě a půl hodiny dlouhý duel s De Minaurem. Oba Češi nastoupili vedle sebe v deblu poprvé, naopak jejich soupeři spolu vyhráli vloni Wimbledon.

Australská dvojice se mohla opřít o silnou hru na servisu. Lehečka s Pavláskem s nimi v prvním setu drželi krok do sedmé hry, kdy soupeři získali brejk a poté sadu dopodávali.

Ani ve druhém setu se Češi nepropracovali k jedinému brejkbolu. V jedenácté hře za stavu 5:5 při servisu Pavláska navíc Purcell s Ebdenem získali klíčový brejk a mohli po další úspěšné hře na servisu slavit.

Do zápasu s De Minaurem předtím vstoupil dvaadvacetiletý Lehečka dobře a v páté hře získal brejk. V dramatickém závěru se mu nedařilo set dlouho dopodávat. Čelil pěti brejkbolům, všechny ale odvrátil a zakončil sadu využitím čtvrtého setbolu.

Sestřih utkání čtvrtfinále Davis Cupu Jiří Lehečka - Alex de MinaurVideo: sntv

Také ve druhém setu měl Lehečka dlouho navrch. Po brejku ve třetí hře utekl do vedení a servíroval za stavu 5:4 na ukončení zápasu. Závěr mu ale nevyšel. Na servisu nejprve neuhrál ani fiftýn a De Minaur si pak vynutil zkrácenou hru. V ní Australan zvítězil 7:2.

Ztráta setu se na Lehečkovi projevila i v úvodu rozhodujícího setu, kdy hned prohrál servis. Ve čtvrté hře sice srovnal, za stavu 3:2 ale nevyužil tři brejkboly a další možnost už nedostal. Za stavu 5:5 De Minaur udeřil, sebral Lehečkovi podání a po více než dvou a půl hodinách zakončil utkání čistou hrou. Lehečka doplatil mimo jiné na 63 nevynucených chyb.

Macháč zvítězil nad Thompsonem poprvé a oplatil mu letošní porážku z kvalifikace turnaje v Miami. Berounský rodák přišel jen jednou o servis a předčil o šest let staršího Australana v počtu vítězných míčků 26:19.

Osmasedmdesátý hráč světa Macháč rozhodl o zisku prvního setu hned v  úvodní hře, kdy prolomil soupeřovo podání a výhodu brejku dotáhl do konce. Za stavu 4:3 odvrátil dva brejkboly a dostal se z manka 15:40. V  desáté hře smazal ztrátu 0:30 a ujal se po 48 minutách vedení.

Ve druhém setu si oba hráči drželi podání do deváté hry. Macháč využil za stavu 4:4 pátý brejkbol a podával na vítězství. Thompson ale ještě závěr zdramatizoval. Nepustil Macháče k mečbolu a po využitém třetím brejkbolu srovnal.

Rozhodly následující dvě hry. Macháč zareagoval na ztracené podání dalším brejkem a poté už na druhý pokus utkání dotáhl do vítězného konce. Po využití prvního mečbolu padl radostí na kolena.