Wawrinka - Djokovič 2:6, 6:4, 6:2, 3:6, 9:7Djokovič senzačně vypadl ve čtvrtfinále, Berdych se o finále porve s Wawrinkou!

Srbský tenista Novak Djokovič skončil na Australian Open už ve čtvrtfinále. V úvodním grandslamovém turnaji sezóny druhý hráč světa nestačil na Švýcara Stanislase Wawrinku, jemuž Djokovič podlehl po setech 6:2, 4:6, 2:6, 6:3 a 7:9. Wawrinka, jenž Djokoviče porazil poprvé od roku 2006, bude semifinálovým soupeřem českého tenisty Tomáše Berdycha.

Švýcar Stanislas Wawrinka se raduje z vítězství nad Novakem Djokovičem ze Srbska ve čtvrtfinále Australian Open.

Wawrinka senzačně ukončil Djokovičovu sérii 28 vítězných zápasů na ATP Tour a 25 v Melbourne Parku. "Už ví, jak má hrát velké zápasy, je to na jeho hře vidět. Nakonec někdo musí vždycky prohrát a letos jsem to byl já. Prohrál jsem s lepším hráčem," ocenil Srb svého přemožitele, jenž byl ve Švýcarsku dlouho ve stínu Rogera Federera.

Švýcar splnil výhrou nad Djokovičem Berdychovi přání. "Ať vyhraje lepší, ale pokud bych si mohl vybrat, tak s Novakem hrát nechci," řekl český tenista, který s Djokovičem vyhrál jen dva ze 17 zápasů.

I s Wawrinkou má ale Berdych zápornou bilanci (5:8) a poslední tři zápasy prohrál. Švýcar loni s Djokovičem na Australian Open prohrál 10:12 v pátém setu, letos mu porážku oplatil. Švýcar hrál výborně a nutil čtyřnásobného vítěze turnaje k chybám. Závěrečné dvě, relativně snadné, udělal Djokovič při posledních dvou výměnách. Wawrinka porazil Djokoviče potřetí v kariéře a poprvé po 14 prohrách.

"Snažil jsem se hrát agresivně a koncentrovat se na každý míč. Hrál jsem dobře, bojoval a měl i trochu křeče. Teď jsem nadšený," řekl Švýcar. K utkání s Berdychem dodal: "Teď si potřebuju hlavně odpočinout, ale nic lehkého mě nečeká. Tomáš tady hraje výborně a bude to jako vždy vyrovnané."

Li Na se utká s Bouchardovou

Čínská tenistka Li Na se bez potíží probojovala do semifinále grandslamového Australian Open. Přemožitelka Lucie Šafářové zdolala na hlavním dvorci v Melbourne Parku Italku Flavii Pennettaovou dvakrát 6:2. Její příští soupeřkou bude devatenáctiletá Kanaďanka Eugenie Bouchardová, která porazila bývalou světovou jedničku Anu Ivanovičovou ze Srbska 5:7, 7:5 a 6:2.

Li Na vlétla do utkání jako uragán. V prvním setu vzala soupeřce hned třikrát servis a za stavu 5:0 a 40:15 měla při svém podání dva setboly. Jenže italská hráčka kanár nedopustila, světové čtyřce prorazila servis, obrat se jí ale už nepodařil. Za 36 minut vyhrála Číňanka první sadu hladce 6:2.

Li Na vstoupila výtečně i do druhého setu. Pennettaová dvakrát přišla o své podání, Číňanka se dostala do vedení 4:0 a zápas bez problémů dotáhla do vítězného konce.

O své již třetí melbournské finále se utká s vycházející kanadskou hvězdou Bouchardovou, která sice s Ivanovičovou ztratila první set, další dva však již ovládla a za dvě hodiny a 25 minut se radovala z postupu do semifinále.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open (dotace 33 miliónů australských dolarů):
Čtyřhra - čtvrtfinále:
Kopsová-Jonesová, Spearsová (8-USA) - Peerová, Solerová-Espinosaová (Izr./Šp.) 6:4, 6:0
Erraniová, Vinciová (1-It.) - Blacková, Mirzaová (6-Zimb./Ind.) 6:2, 3:6, 6:4
Peschkeová, Srebotniková (4-ČR/Slovin.) - Gajdošová, Tomljanovičová (Austr./Chorv.) 7:5, 4:6, 6:4
Muži:
Butorac, Klaasen (USA/JAR) - Huey, Inglot (Filip./Něm.) 6:7 (3), 7:6 (6), 6:4
Nestor, Zimonjič (8-Kan./Srb.) - Bolt, Whittington (Austr.) 6:2, 7:6 (7:1)
Smíšená čtyřhra - 2. kolo:
Grönefeldová, Peya (1-Něm./Rak.) - Čeng Ťie, Lipsky (Čín./USA) 6:2, 6:7 (5), 5:10
Görgesová, Kúreší (Něm./Pák.) - Hlaváčková, Mirnyj (4-ČR/Běl.) 6:3, 6:4