Djokovič - Cuevas 6:3, 6:2, 6:4Djokovič na French Open vycvičil dalšího soupeře, dál jde i Nadal a Federer. Dohrála světová jednička

Paříž

Srbský tenista Novak Djokovič postoupil na Roland Garros hladce do 3. kola. První hráč světového žebříčku porazil Pabla Cuevase z Uruguaye 6:3, 6:2, 6:4 a druhé kolo na pařížské antuce zvládl v 16. sezoně za sebou. Postup si zajistili i ostatní členové "velké trojky". Obhájce titulu Rafael Nadal si výhru 6:0, 7:5, 6:2 nad domácím Richardem Gasquetem nadělil k 35. narozeninám, osmý nasazený Švýcar Roger Federer zdolal i přes zaváhání v druhém setu Marina Čiliče. Chorvatského tenistu porazil 6:2, 2:6, 7:6, 6:2.

Novak Djokovič slaví postup do třetího kola French Open

Hladkou druhou výhru si na turnaji připsala obhájkyně loňského titulu Iga Šwiateková. Polská tenistka porazila ve druhém kole Švédku Rebeccu Petersonovou 6:1, 6:1 a zatím v Paříži na kurtech strávila za dvě kola jen necelé dvě a půl hodiny. Zranění naopak dál nepustilo světovou jedničku Ashleigh Bartyovou. Předloňská šampionka skrečovala zápas s Polkou Magdou Linetteovou za stavu 1:6, 2:2.

Čtyřiatřicetiletý Djokovič odvrátil v duelu s antukovým specialistou osm z devíti brejkbolů a na kurtu strávil jen dvě hodiny. "Třetí set byl pro mě hodně těžký. Zlepšil jsem hru, zůstal jsem soustředěný, a když jsem to potřeboval, zafungovalo mi podání," řekl na kurtu šampion z roku 2016.

Antukový král Nadal, jenž v Paříži útočí na rekordní 14. titul, vykročil za postupem suverénně a první set získal za 26 minut s kanárem. Hladká jízda se zadrhla za stavu 5:2 ve druhé sadě, kdy nejprve při podání soupeře nevyužil setbol, vzápětí ztratil servis a muset o set ještě zabojovat. Ve třetí sadě už měl hru opět pod kontrolou a Gasqueta porazil i v 17. vzájemném zápase.

Roger Federer v utkání s Marinem Čiličem

Devětatřicetiletý Federer, jenž hraje první grandslam po 16 měsících, po hladce získaném prvním setu vypadl ve druhé sadě ze hry. Rozptýlit se nechal i varováním za zdržování hry na příjmu, po němž vedl dlouhou debatu s hlavním rozhodčím. Vyrovnaný třetí set pak získal v tie-breaku, v němž první Čiličovo podání uznal jako eso. Sudí, který si přišel dopad míčku zkontrolovat, ho sice považoval spíše za aut, Federer ale bod uznal. I tak zkrácenou hru získal a hladce pak i čtvrtý set.

Pětadvacetiletá Bartyová, jež loni kvůli pandemii koronaviru vynechala většinu sezony, už v prvním kole nastoupila se zatejpovaným levým stehnem. Američanku Bernardu Peraovou po téměř dvouhodinovém boji porazila 6:4, 3:6, 6:2 a prodloužila svou vítěznou sérii na Roland Garros na osm zápasů. Tentokrát ji ale zdraví dál nepustilo.

"Je to nové zranění, nikdy předtím se mi nic podobného nestalo. Dnes se to zhoršilo, od začátku jsem šla přes bolest a už to začalo být nebezpečné," komentovala odstoupení Bartyová.

"Je to velké zklamání, ale i když to teď bolí, nevezme mi to skvělé poslední tři měsíce," řekla Bartyová. "Udělali jsme maximum, abych mohla nastoupit. Je malý zázrak, že jsem mohla odehrát aspoň první kolo," dodala.

Bartyová se v lednu vrátila na kurty po téměř roční pauze a téměř vzápětí vyhrála turnaj Yarra Valley Classic v Melbourne, ale ve čtvrtfinále Australian Open nečekaně vypadla s Karolínou Muchovou. Poté ovládla turnaje v Miami a ve Stuttgartu, naposledy v květnu v Římě nedohrála kvůli zranění.