Medveděv - Djere 6:3, 6:4, 6:3Šwiateková i Medveděv jsou na Roland Garros ve třetím kole

Světová jednička Iga Šwiateková si připsala třicátý vítězný zápas v řadě a jistě prošla do třetího kola grandslamového Roland Garros. Polská hráčka zdolala Alison Riskeovou z USA hladce 6:0 a 6:2. Uspěli i druhý hráč světa Daniil Medveděv z Ruska po výhře 6:3, 6:4 a 6:3 nad Laslem Djerem ze Srbska a turnajová trojka Paula Badosaová ze Španělska.

Daniil Medveděv slaví postup do třetího kola

Pařížské šampionce z roku 2020 Šwiatekové stačila k postupu hodina a minuta. Zápas rozhodla ziskem úvodních devíti gamů. "Od prvních výměn se snažím hrát soustředěně a dostat soupeřku od začátku pod tlak. Jsem ráda, že hraju velmi solidní tenis," pochvalovala si na kurtu hráčka, která je dominantní a letos už uštědřila soupeřkám patnáct "kanárů".

Jen čtyři hráčky dokázaly v tomto století vyhrát v řadě minimálně 30 zápasů. Před Šwiatekovou to dokázaly Belgičanka Justine Heninová (32) a Američanky Serena Williamsová (34) a Venus Williamsová (35). Polka může přidat další v utkání s Dankou Koviničovou z Černé Hory.

Medveděv sice v prvním setu prohrával 0:2, skóre ale i s přispěním často chybujícího soupeře, jenž udělal celkem 68 nevynucených chyb, otočil a ve zbytku zápasu už další drama nedovolil. Šestadvacetiletý Rus, jehož maximem na pařížském grandslamu je loňské čtvrtfinále, si v příštím kole zahraje s dalším Srbem Miomirem Kecmanovičem.

"Abych byl upřímný, Laslo dneska předváděl lepší antukový tenis než já. Ale dařilo se mi bojovat. Snažil jsem se ho donutit zahrát vždycky ještě o úder víc a on buď zkazil nebo z toho byl vítězný míč. Byl to hodně těžký zápas a jsem rád, že jsem vyhrál," řekl v rozhovoru na kurtu Medveděv, jenž minulý týden při svém návratu po operaci kýly prohrál v Ženevě hned v 1. kole.

Badosaová si poradila 7:5, 3:6 a 6:2 s Kajou Juvanovou ze Slovinska a do třetího kola prošla jako první hráčka z nasazené desítky. Po Šwiatekové to pak dokázala už jen sedmička Aryna Sabalenková z Běloruska, která porazila Madison Brengleovou z USA 6:1, 6:3. Sedm favoritek už z turnaje vypadlo včetně dvojky a obhájkyně titulu Barbory Krejčíkové nebo osmičky Karolíny Plíškové.

Ze hry venku je i bývalá světová jednička Simona Halepová. Šampionka Roland Garros z roku 2018 podlehla devatenáctileté Číňance Čeng Čchin-wen 6:2, 2:6, 1:6. Třicetiletá Rumunka se po hladkém startu nedokázala vyrovnat s agresivní hrou soupeřky a ve třetím setu, kdy se zdálo, že má potíže s dýcháním, si dokonce na kurtu nechala změřit tlak. Po zápase přiznala, že ji postihla panická ataka. "Nevěděla jsem, jak to zvládnout, protože to nemívám často. Vlastně ani nevím, proč se to stalo. Nemohla jsem se soustředit," řekla.

Další Rumunka Irina-Camelia Beguová byla ve druhém kole blízko diskvalifikaci poté, co ve třetím setu utkání s Ruskou Jekatěrinou Alexandrovovou z frustrace hodila raketou a ta po odrazu skončila v hledišti. Umpirová rozhodčí Anis Ressaissiová duel na pět minut přerušila, na poradu zavolala supervizora a hovořili i s diváky, které raketa ohrozila. Nakonec Rumunka dostala jen varování za nesportovní chování a mohla pokračovat v zápasu, který nakonec vyhrála.