Hlavní obsah

GLOSA: Porážka připomněla slabiny formátu. Češi se přestali zajímat

Marek BurkertSport.cz
5. 11. 2021 17:07

Už ve chvíli, kdy byl před dvěma lety oznámen nový systém tenisových soutěží družstev, patřila česká strana k těm nejkritičtějším. Svazový prezident Ivo Kaderka mluvil o nesmyslech a označoval se za partyzána.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Barbora Krejčíková v utkání proti Belindě Bencicové ze Švýcarska. Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Článek

Když ale ITF po odstoupení pořadatelské Budapešti zoufale hledala někoho, kdo by letos uspořádal finálový turnaj Billie Jean King Cupu, byli to právě Češi, kdo rychle nabídli svou pomoc.

Předčasný konec domácích hráček v základní skupině ale zase připomněl všechny slabiny podniku, jenž chce být označován jako mistrovství světa družstev.

"Vážím si toho, že je to v Praze a že publikum na nás přišlo i v tak složité době," řekl český kapitán Petr Pála. Je ale jasné, že předchozí systém tří zápasů do roka, mu vyhovoval víc. Češky pod jeho vedením triumfovaly v letech 2011, 2012, 2014, 2015, 2016 a 2018.

Každá nominace dávala možnost víc zohlednit aktuální výkonnost hráček. Letos to měl Pála i vzhledem k termínové 'kolizi' s Turnajem mistryň v Guadalajaře složitější. Nemohl kvůli ní využít Karolínu Plíškovou, pro únavu se pomluvila Petra Kvitová a zranění nepustilo na kurt ani Karolínu Muchovou.

Na Báru byl velký tlak, ví Pála

Z tenistek, které se příští týden ukážou na Masters, hrály v Praze jen tři. Kromě Belgičanky Elise Mertensové (debl) už pouze dvě Češky: Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, což řada kritikých hlasů ani není schopná docenit.

"Na Báru byl velký tlak. Možná potřebovala trochu pomalejší povrch, ale to byla záležitost ITF. My to ovlivnit nemohli," připomněl Pála další okolnost, která Češkám doma nehrála do noty.

Foto: David W Cerny, Reuters

Copak asi šeptala Kateřina Siniaková (vpravo) své parťačce Lucii Hradecké?Foto: David W Cerny, Reuters

Pořadatelé všechno chystali směrem k víkendovému vyvrcholení před našlapanou arénou. Jenže neměli tolik štěstí jako Španělé při prvním ročníku 'nového' Davis Cupu v Madridu 2019, kdy si pro trofej na domácím kurtu došli v natřískané hale Rafael Nadal a spol.

Češky si pražskou atmosféru pochvalovaly, ale ani na zápasy s Německem a se Švýcarskem nedorazily počty jako v minulosti.

"Těžko říct, jak to vnímaly ostatní týmy," naznačil Pála, že v obří hale si tenistky na zbylých zápasech mohly připadat ztracené. Což se v minulosti, kdy měl jeden z týmů výhodu domácího prostředí, nikdy nedělo.

ITF si ale prosadila svou i přes odpor národních federací. A tak v Česku v sobotu uvidíme finále akce, o kterou čeští fanoušci většinově ztratili zájem už ve čtvrtek před půlnocí.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?

Nejnovější články