Hlavní obsah

Český vítěz French Open Jan Kodeš - miláček Pařížanů

26. 9. 2020 16:56

Málokterý český tenista má takové turnajové jméno, jako Jan Kodeš na pařížském French Open. Bývalý československý reprezentant na Roland Garros dvakrát zvítězil a jako jeden z prvních hráčů východního bloku se dokázal prosadit mezi tenisovou elitou. Jaká vůbec byla kariéra jednoho z českých tenisových velikánů?

Foto: ZUMA/Keystone Pictures USA, ČTK

Jan Kodeš třímá trofej pro vítěze French Open v roce 1970.Foto: ZUMA/Keystone Pictures USA, ČTK

Článek

Jan Kodeš se narodil 1. března 1946 v Praze do sportovně nadané rodiny. Jeho otec byl aktivním sportovcem - vyhrál mistrovství republiky v kolové a v pozemním hokeji reprezentoval. Tenis hrál jen rekreačně, jeho manželka na úrovni pražského přeboru. Mladý Jan začal hrát tenis v sedmi letech v prostorách Čechie Karlín, kolem roku 1957 přestoupil do tenisového oddílu na Štvanici, kde při turnajích pomáhal také jako sběrač míčků.

Celé mládí se kromě tenisu aktivně věnoval také fotbalu, v dresu Dukly Karlín hrál nejvyšší dorosteneckou ligu.

Zlom nastal v jeho osmnácti letech, kdy vyhrál Pardubickou juniorku (MČR staršího dorostu). V dalších dvou letech byl tahounem juniorské reprezentace, která dvakrát zvítězila na Galeově poháru (evropský juniorský Davis Cup). V roce 1966 se Jan Kodeš stal mistrem ČSSR v kategorii dospělých, čímž započal svou dvanáctiletou dominanci v českém tenise. V letech 1966 - 1978 byl českou jedničkou, vystřídal ho až Ivan Lendl.

Kromě tenisových kurtů bojoval také na půdě akademické - vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

Davis Cup

Svůj debut v týmové soutěži si Jan Kodeš odbyl v roce 1966, kdy nastoupil do dvou singlů a jednoho deblu proti Rakousku. Všechny zápasy vyhrál. V daviscupovém týmu nastupoval pravidelně až do roku 1980 a dodnes drží československý/český rekord v počtu vítězných zápasů. S národním týmem byl ve finále soutěže v roce 1975, tehdy však ČSSR prohrála s domácím Švédskem. Jediný daviscupový triumf si Kodeš připsal v roce 1980, kdy Čechoslováci v Praze porazili Itálii. Kariéru končící Kodeš do finále nenastoupil, jeho posledním zápasem byla čtyřhra s Ivanem Lendlem ve čtvrtfinále soutěže proti Rumunsku.

Jan Kodeš v Davis Cupu celkově nastoupil k 39 mezistátním utkáním, hrál 96 zápasů (60 dvouher a 36 čtyřher) a vyhrál 59 z nich. V letech 1982 - 1987 byl nehrajícím kapitánem týmu. V roce 1994 byl zvolen prezidentem Českého tenisového svazu, kde působil do roku 1998.

Triumf na French Open a Wimbledonu

Své největší kariérní úspěchy zaznamenal Jan Kodeš na začátku 70. let, kdy vyhrál dvakrát French Open a jednou Wimbledon. Triumf na Roland Garros v roce 1970 byl podle samotného Kodeše hodně vydřený. Pražský rodák nastupoval do turnaje jako sedmý nasazený hráč a během něj musel dvakrát odvracet nepříznivý stav 1:2 na sety, nejprve proti Ionu Tiriacovi z Rumunska a poté v semifinálové bitvě s domácím Georgesem Govenem. Ve finále se mu postavil Chorvat Željko Franulovič, kterého Kodeš porazil ve třech setech 6:2, 6:4 a 6:0.

Při pařížské obhajobě v roce 1971 byl Kodeš jako nasazená jednička největším favoritem turnaje. Tehdejší antukový specialista sice musel v zápase o čtvrtfinále znovu odvracet stav 1:2 na sety proti domácímu Francoisi Jaufrettovi, ve zbytku turnaje však působil jistě a po finálovém vítězství nad pozdější světovou jedničkou Iliem Nastasem z Rumunska 3:1 na sety titul na French Open obhájil. Na třetí titul v řadě již Jan Kodeš nedosáhl, v roce 1972 prohrál ve čtvrtfinále s Francouzem Proisym v pěti setech.

Největším triumfem Kodešovy kariéry přišel o rok později, překvapivě na travnatém povrchu ve Wimbledonu. Český reprezentant vyrůstal na antuce a v počátcích seniorské kariéry měl na jiném povrchu problémy. Postupně však úspěchy přišly i na travnatém povrchu Wimbledonu a US Open. V roce 1973 byl Wimbledon poznamenán neúčastí řady špičkových hráčů, a to z důvodu neshod mezi čerstvě vzniklou Asociací tenisových profesionálů (ATP) a Mezinárodní tenisovou federací (ITF).

Foto: Wales Online

Jan Kodeš během Wimbledonu.Foto: Wales Online

Po odhlášení jednaosmdesáti hráčů, včetně favoritů jako byli Stan Smith, John Newcombe, Arthur Ashe nebo Ken Rosewall, byl Kodeš nasazená dvojka. Nejtěžší zápasy turnaje odehrál Kodeš ve čtvrtfinále a semifinále, kde musel do pátého setu proti Vijayovi Armitrajovi, respektive Rogeru Taylorovi. Finálovým soupeřem byl Kodešovi rodák z Gruzie reprezentující Sovětský svaz - Alex Metreveli. Toho Kodeš porazil ve třech setech, a stal se prvním československým reprezentantem, jež slavný turnaj dokázal vyhrát.

Kodešovy finálové zápasy grandslamu
TurnajRokSoupeřVýsledekPovrch
French Open1970Željko Franulović (Chorvatsko)6:2, 6:4, 6:0antuka
French Open1971Ilie Nastase (Rumunsko)8:6, 6:2, 2:6, 7:5antuka
US Open1971Stan Smith (USA)6:3, 3:6, 2:6, 6:7tráva
Wimbledon1973Alex Metreveli (SSSR)6:1, 9:8, 6:3tráva
US Open1973John Newcombe (Austrálie)4:6, 6:1, 6:4, 2:6, 3:6tráva

V roce 1988 byla Janu Kodešovi Mezinárodní tenisovou federací (ITF) udělena "Cena za rozvoj tenisu," o dva roky později se stal teprve druhým Čechem, který byl uveden do Mezinárodní tenisové síně slávy, a doplnil tak Jaroslava Drobného (který však po emigraci reprezentoval Egypt). Dnes je členem komise pro udělování zlatého vyznamenání ITF (Golden Achievement Award), sedí také v nominační komisi pro vstup do Mezinárodní síně slávy.

V roce 1973 získal cenu "Sportovec roku" a dlouho byl jediným tenistou, jež tuto cenu získal. Napodobila ho až Petra Kvitová v roce 2011, v rámci tohoto galavečera obdržel Kodeš Cenu Emila Zátopka, a byl tak uveden mezi české sportovní legendy. V roce 2013 pak obdržel cenu Českého klubu fair play. Dvanáct let byl také ředitelem turnaje ATP Tour v Praze (1987 - 1998).

Osobní život - manželka a Jan Kodeš jr.

Jan Kodeš má dvě sestry - Vlastu a Annu. Vlasta Vopičková roz. Kodešová je bývalou československou reprezentantkou v tenise, čtvrtfinalistkou French Open a Wimbledonu. Bývalý čtvrtý hráč světového žebříčku je jednou rozvedený a z prvního manželství má syna Jana a dceru Terezu. Rozvodový proces bývalého tenisty se vlekl přes dvacet let a Kodeš kvůli tomu dokonce vysoudil přes 700 tisíc korun. Se současnou partnerkou Martinou Schlonzovou má dceru Aničku.

Jeho syn Jan Kodeš mladší je také bývalým tenistou. Juniorský mistr ČSR z roku 1989 vyhrál tři Challengery, jednou ve dvouhře a dvakrát ve čtyřhře.

V roce 2006 vyšla kniha Petra Koláře s názvem Jan Kodeš - Tenis byl můj život. V roce 2014 podstoupil Jan Kodeš úspěšnou transplantaci srdce.

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?