Hlavní obsah

Rázný zásah. V Číně se hrát nebude. Velké riziko, zdůvodňuje WTA

1. 12. 2021 20:31

Ženská tenisová asociace (WTA) kvůli situaci kolem čínské tenistky Pcheng Šuaj rozhodla o pozastavení konání turnajů plánovaných do Číny a Hongkongu. Šéf WTA Steve Simon opakovaně vyjádřil obavy o bezpečí bývalé světové jedničky ve čtyřhře, jež před měsícem na sociálních sítích obvinila bývalého významného komunistického funkcionáře ze sexuálního napadení.

Foto: Andy Brownbill, ČTK/AP

Čínská tenistka Pcheng Šuaj na archivním snímku.Foto: Andy Brownbill, ČTK/AP

Článek

"Nevím, jak bychom mohli po našich hráčkách chtít tam (v Číně) hrát, když Pcheng Šuaj není dovoleno komunikovat svobodně a je zjevně nucena popírat své obvinění ze sexuálního napadení," uvedl dnes na webu WTA Simon. "Vzhledem k současné situaci mi dělá starosti také velké riziko, jemuž by naše hráčky a pracovníci byli vystaveni, pokud bychom v roce 2022 pořádali turnaje v Číně," dodal.

V letošním kalendáři WTA Tour bylo 11 turnajů v Číně a Hongkongu včetně finále sezony v Šen-čenu s obří dotací 14 milionů dolarů. Kvůli koronavirové pandemii byly ale všechny turnaje v nejlidnatější zemi světa zrušeny, odloženy či přesunuty.

"Bohužel čínské vedení se k této velmi vážné záležitosti nepostavilo přesvědčivě," uvedl Simon, jenž o pozastavení turnajů v Číně rozhodl s plnou podporou celého vedení WTA. "I když nyní víme, kde Pcheng Šuaj je, vážně pochybuju o tom, že je volná, v bezpečí a není obětí cenzury, nátlaku a zastrašování."

Pětatřicetiletá Pcheng Šuaj začátkem listopadu zveřejnila, že se stala obětí sexuálního napadení někdejším čínským vicepremiérem Čang Kao-lim. Od té doby byla dvojnásobná grandslamová vítězka v deblu nezvěstná a objevila se až ve videích stranických médií. Záběry byly zveřejněny poté, co se za tenistku postavila celá WTA i hvězdy jako Novak Djokovič nebo Serena Williamsová. S Pcheng Šuaj se pak spojil prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, kterému hráčka řekla, že je v pořádku a v bezpečí.

Simon nicméně uvedl, že ani videohovor s Bachem ho nepřesvědčil o tom, že tenistka může komunikovat bez cenzury a nátlaku. Šéf WTA od začátku případu volá po spravedlivém a transparentním vyšetření obvinění.

"Pokud by mocní lidé mohli umlčovat hlasy žen a zametat obvinění ze sexuálního napadení pod koberec, znamenalo by to pro základy, na kterých byla WTA založena - rovnost pro ženy - obrovskou překážku. Nechci a nemůžu dopustit, aby se tohle WTA a jejím hráčkám stalo," řekl Simon.

Čínská strana považuje celou kauzu za zpolitizovanou a za snahu vynutit bojkot únorových zimních olympijských her v Pekingu.

Reklama

Sdílejte článek
  Skreč Anisimová - Muchová Skreč konec
20220527T11 : 00:00+0200
Anisimová vs. Muchová
Anisimová vs. Muchová
Anisimová
Muchová
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.