Článek
Šwiateková se zapsala do historie Wimbledonu jako vůbec první hráčka v Open éře, která nadělila své soupeřce ve finále dva „kanáry“. Ale spolu se Sinnerem se postarala i o jiný primát. Vůbec poprvé v dějinách tohoto turnaje se totiž stalo, že oba vítězové dvouhry mají za sebou trest za užití dopingu.
„Myslím, že tohle není dobrá reklama pro náš sport,“ glosoval úspěchy Šwiatekové se Sinnerem například tenisový bouřlivák v roli komentátora Nick Kyrgios.
Mnohem ostřejší slova volil třeba komentátor britského listu Daily Mail Oliver Holt. „Tyhle wimbledonské vítěze neoslavujte. Pro tenis jde o šokující ostudu. Neprošli dopingovým testem, takže tady vůbec neměli hrát,“ pálil ostrými Holt.
"Celebrating two Wimbledon champions banned for doping is hard to stomach" - Oliver Brown, for The Telegraphhttps://t.co/Xau5tZ5qVf
— 🅲🅻🅴🅰🅽🆂 (@cleans_letsrun) July 14, 2025
„Oslavovat dva wimbledonské šampiony potrestané za doping je těžké strávit,“ přidal se jeho kolega z listu Telegraph Oliver Brown.
Dříve se objevila i řada jiných kritiků ať už z řad bývalých, či aktivních tenistů a tenistek, kteří se podivovali nad lehkostí, s jakou oba novopečení šampioni vyvázli z dopingových průšvihů.
Šwiateková měla v srpnu 2024 pozitivní test na léčivou látku trimetazidin (TMZ) ve vzorku odebraném mimo soutěž a následně si odpykala měsíční suspendaci, která skončila začátkem prosince.
Přitom třeba ruská krasobruslařka Kamila Valijevová vyfasovala loni za užití stejné látky (používá se třeba na léčení anginy, zároveň ale zvyšuje průtok krve do srdce a stimuluje tak metabolismus glukózy, což může zlepšovat vytrvalost, pozn. aut.) před olympijským startem v roce 2022 čtyřletý zákaz činnosti.
Úroveň pochybení polské tenistky nicméně byla posouzena jako zcela minimální, protože Mezinárodní agentura pro integritu v tenisu (ITIA) přijala argument, že šlo o kontaminaci volně prodávaným lékem v Polsku, který tenistka podle svých slov používala na jet leg a problémy se spánkem.
Sinner měl dvakrát pozitivní test na nízké hladiny zakázaného anabolického steroidu klostebolu. Antidopingové autority nakonec přijaly jeho tvrzení, že se mu látka dostala do těla při masáži z rukou jeho fyzioterapeuta a vyfasoval jen tříměsíční trest, kvůli němuž ale nepřišel o jediný start na grandslamech.
Italský tenista se spolu s šestinásobnou grandslamovou šampionkou z Polska blýskl na slavnostní wimbledonské party tradičním tancem šampionů. A novinářům přiznal, že po svých triumfech se spolu bavili i o humbuku kolem dopingových kauz.
„S Igou jsem se o tomhle tématu zrovna včera bavili a kvůli téhle věci jsme vlastně naše úspěchy slavili ještě víc, protože já i ona máme za sebou opravdu těžké časy. Jen já a moji nejbližší víme, jak to celé bylo. Vždy se najdou lidé, kteří vám nevěří, ale tak je to se vším. Takže ano, tohle vítězství je pro mě opravdu speciální, protože mám za sebou čtyři až pět měsíců ve velkém stresu,“ svěřil se Sinner v pondělí v rozhovoru pro BBC.
Přestože se po jejich triumfech znovu objevily kritické hlasy, i ve Wimbledonu už bylo znát, že se z nepříjemných škraloupů alespoň částečně vykoupili excelentními výkony na kurtu a příkladným zápalem pro tenis.
Ostatně i dříve nesmlouvavý kritik Kyrgios trochu vyměkl. „(Jejich případy) sice nejsou dobrou vizitkou pro tenis. Ale už se mi nechce tady sedět a mluvit o tom, když oba prostě předvádí neuvěřitelný tenis. Sinner si odpykal svůj trest. Souhlasím s ním? Ne. On se ale vrátil a hraje výborně. Vypadá to, že vůbec nic neztratil a že se během pauzy dokonce zlepšil, což je neuvěřitelné, bez ohledu na to, proč byl potrestán,“ dodal Australan během komentování mužského finále.
Podobně zareagovala pro BBC bývala mužská tenisová jednička Greg Rusedski. „Myslím, že bychom jim měli věřit, že se neprovinili úmyslně. Podívejte se, jaký tenis letos (Sinner se Šwiatekovou) hráli. Myslím, že to celé časem vyšumí,“ předpověděl Brit.

Jannik Sinner ovládl letošní Wimbledon.