Článek
Před třemi lety jela do Budapešti po operaci srdečních arytmií, ještě v dějišti šampionátu zažívala nepříjemné pocity. A když se měla chystat předloni do Fukuoky, místo cesty do Japonska řešila velké trable se zrakem, kdy na jedno oko dočasně neviděla. „Teď jsem fit a věřím, že mám tohle za sebou,“ hlásí 27letá plavkyně.
To už ostatně potvrdila loni, kdy se stala v Bělehradě mistryní Evropy, na olympiádě v Paříži vybojovala rovněž na dvoustovce prsa semifinále. Po sezóně se ale rozhodla k trenérské změně.
Místo současné reprezentační trenérky Petry Škábové, s níž se dostala mezi elitu, ji připravuje Jan Kreník. V bazénu se s trenérem snaží méně koukat na časy a více na techniku.
„Tréninky jsou odlišnější. Neplavu tolik kilometrů, spíš se snažím o maximální efektivitu záběrů. Více práce pak odvedeme na suchu,“ popisuje Horská, která ke kolu a posilovně přidává i svůj oblíbený doplňkový sport kickbox.
Jen zmiňované koleno jí přípravu na světový šampionát přibrzdilo. „Trápilo mě asi pět týdnů, nezbylo než si dát pauzu. Nebylo příjemné, když nemůžete trénovat to, v čem závodíte. Tak jsem se aspoň snažila zvýšit sílu rukou, která se zlepšila,“ pochvaluje si.

Plavkyně Kristýna Horská v podcastu MixzónaVideo: Sport.cz
Sebevědomí jí dodávají i vzpomínky na loňský rok a životní úspěch v podobě evropského titulu. „Dokázala jsem si, že jsem toho schopná, udělala jsem krok do světového plavání, a někteří si mě snad budou pamatovat,“ usmála se.
V Bělehradě na dvoustovce vylepšila český rekord na 2:23,60 a chtěla by se k němu minimálně přiblížit v Singapuru. „Za finále bych byla moc ráda, semifinále je minimální cíl,“ vytyčila si nejzkušenější z osmi českých bazénových plavců na šampionátu.
„Když za mnou někdo přijde pro radu, ráda se podělím, ale všichni už mají zkušenosti z juniorských akcí. I když bývá přechod mezi seniory náročnější, věřím, že to zvládnou v pohodě,“ říká na adresu mladíků v týmu.