Horská byla na ME v krátkém bazénu sedmá v polohovce, kraulař Gemov osmý

Plavkyně Kristýna Horská skončila na mistrovství Evropy v krátkém bazénu sedmá v polohovém závodě na 400 metrů. Čas z rozplavby vylepšila zhruba o sekundu na 4:36,31 minuty. O druhou českou finálovou účast na šampionátu, který dnes začal v Kazani, se postaral Ondřej Gemov. Ve finále na 400 metrů volný způsob, kam postoupil jako náhradník, doplaval osmý. Těsně za postupem skončili v semifinále závodů na 50 metrů kraulařka Barbora Seemanová a znakař Tomáš Franta.

Kristýna Horská na archivním snímku

Čtyřiadvacetiletá Horská znovu ztrácela na znakovém úseku, ale při svém silném prsařském stylu se dotáhla a nakonec nechala za sebou Rusku Irinu Krivonogovou. Titul získala Viktoria Zeynep Günesová z Turecka, jež na trůnu vystřídala absentující maďarskou královnu polohovky Katinku Hosszúovou.

Gemov finále zahájil podobně jako rozplavbu odvážně a po stovce dokonce vedl. Pak se ale postupně propadl až na konec startovního pole a časem 3:42,74 zaostal o třináct setin za svým osobním rekordem z rozplavby. Vyhrál Nizozemec Luc Kroon.

O osm setin pomaleji než dopoledne plavala doplňkovou padesátku největší česká hvězda Seemanová a stálo ji to postup. Čas 24,34 sekundy znamenal na sprinterské trati její druhý nejlepší výkon kariéry, ale stačil jen na devátou příčku s odstupem dvou setin za postupovým osmým místem.

Ještě o setinu méně scházelo k postupu Frantovi, i když si vzal zpět český rekord. O ten ho před dvěma týdny v Plzni výkonem 23,68 připravil Jan Čejka. Franta byl dnes o sedmnáct setin rychlejší a obsadil smolnou devátou příčkou.

V jednatřiceti letech přepsal české rekordní tabulky Jan Šefl. Na 100 metrů motýlek ubral ze svého osobního rekordu více než čtyři desetiny a časem 50,46 překonal o pět setin výkon Michala Rubáčka z roku 2009. V semifinále se díky tomu zařadil na dvanácté místo.