Článek
„World Aquatics (dříve Mezinárodní plavecká federace) je k Rusům zatím nejvstřícnější mezinárodní federací,“ napsal ruský web Championat o působení tamějších sportovců na mistrovství světa v plaveckých sportech.
Aby se ale plavci ze země, která před více než třemi lety napadla sousední Ukrajinu a dodnes proti ní vede krvavou válku, mohli šampionátu plně účastnit, musí přísně dodržovat celý soubor pravidel.
Rusové poplavou, ale nesmí…
* Zmiňovat Rusko nebo jakkoliv vyjadřovat spojení se svou zemí.
* Zmiňovat Ruskou federaci vodních sportů, protože by to mohlo působit jako odkaz na Rusko.
* Zmiňovat jiné organizace – například sportovní kluby –, které by mohly být spojovány s Ruskem.
* Děkovat po úspěchu lidem nebo organizacím, které je možné spojit s Ruskem. Výjimkou jsou rodiče a trenér.
* Nosit ruské trikolóry na oblečení, a to včetně jakékoliv kombinace modré, bílé a červené.
* Používat kombinaci modré, bílé a červené na doplňcích, nehtech nebo jiných detailech.
* Používat na sociálních sítích emoji s ruskou vlajkou, loga ruských organizací nebo obrázky, které by mohly odkazovat na Rusko.
* Zveřejňovat fotky ze soutěží v Rusku, na kterých je zakázaná symbolika, například písmeno Z.
* Používat výroky ve stylu: „Všichni stejně vědí, odkud jsme.“
* Vyjadřovat se k jakýmkoliv politickým věcem.
Trestem za porušení kteréhokoliv pravidla může být diskvalifikace.
Číňané pod drobnohledem
Nejen ruští plavci jsou přísně kontrolováni. Z dat Jednotky pro integritu ve vodních sportech vyplývá, že čínští sportovci účastnící se šampionátu absolvovali nejvíc antidopingových testů. Od 1. ledna byli podle CNN v průměru kontrolováni 8,8krát.
Pro srovnání, američtí plavci za stejné období absolvovali v průměru 4,1 testu a britští 2,2. Neutrální sportovci, což jsou nejčastěji Rusové, pak zažili 8,2 testu. Celkem účastníci šampionátu, který probíhá v Singapuru od 11. do 22. července, podstoupili 4018 antidopingových testů a další 830 vzorků komisaři odeberou v průběhu mistrovství.
„Zpráva potvrzuje neochvějný závazek World Aquatics k férové soutěži a nejvyšším standardům integrity ve vodních sportech,“ uvedla jednotka v prohlášení.
Čína se k častým kontrolám svých plavců nevyjádřila. Ti jsou pod přísným dohledem od dubna 2024. Tehdy vyšlo najevo, že 23 sportovců z této asijské země mělo pozitivní test na zakázaný lék na srdce, a přesto startovali na olympijských hrách v Tokiu. Světová antidopingová agentura (WADA) tehdy přijala závěry čínských vyšetřovatelů. Podle nich mělo dojít k neúmyslné kontaminaci v hotelové kuchyni.