Plavec Zábojník skončil na ME dvanáctý na sto metrů prsa

Plavec Matěj Zábojník obsadil na mistrovství Evropy dvanácté místo na 100 metrů prsa. V semifinále šampionátu v Římě se znovu dostal pod 61 sekund, ale časem 1:00,84 zůstal 21 setin za svým dopoledním českým rekordem. K postupu do finálové osmičky by dvaadvacetiletý český reprezentant potřeboval plavat o více než půlsekundy rychleji.

Matěj Zábojník na archivním snímku.

Zábojník, jehož hlavní tratí je dvoustovka, do semifinále proklouzl jako poslední z dodatečného souboje s Izraelcem Kristianem Pitshuginem. Právě při tomto duelu vylepšil dubnový český rekord na 1:00,63. Ve večerním programu nechal za sebou čtyři soupeře a znovu plaval rychleji, než byl jeho osobní rekord před začátkem šampionátu.

Zábojníkova trenéra Jiřího Vlčka dvanácté místo velmi příjemně překvapilo. "Můžeme být určitě maximálně spokojeni i vzhledem k tomu, že se jednalo o Matějův třetí závodní výkon během jednoho dne. Taktika byla zvolena obdobně jako při rekordu, rozjet tempově a útočit ve druhé polovině trati. Samozřejmě úbytek sil jistě byl a výkon v semifinále to ovlivnilo. Na této úrovni rozhodují detaily a každý výdej energie je znát," uvedl v tiskové zprávě.

V sobotu dopoledne nejlepší český prsař vstoupí do závodu na 200 metrů, kde by mohl mít ještě vyšší ambice. "Stovka nám připravila velmi dobrý start k hlavní trati a bylo vidět, že tempo dvoustovky bude Matějovi více vyhovovat," odhadoval kouč.

První evropský titul na tomto mistrovství Evropy získal domácí Alberto Razzetti, který v polohovém závodě na 400 metrů vylepšil stříbro z loňského mistrovství Evropy v Budapešti a má premiérové zlato z dlouhého bazénu. Loni na podzim se v krátkém bazénu radoval ze světového i evropského titulu na 200 metrů motýlek.