Zábojník poplave na ME finále na 200 m prsa, kraulař Popovici překonal rekord

Matěj Zábojník poplave evropské finále na 200 metrů prsa. Po vítězství v rozplavbě postoupil ze semifinále sedmým časem, když dohmátl za 2:11,48. Postaral se o první české finále na aktuálním mistrovství Evropy v Římě. Znakařka Simona Kubová ani motýlkář Jan Šefl dnes na finále nedosáhli. Kubovou od něj na padesátce dělily tři setiny. První světový rekord na tomto ME zaplaval Rumun David Popovici na kraulařské stovce.

Matěj Zábojník na archivním snímku

Dvaadvacetiletý Zábojník v semifinále zaostal o 32 setin za svým výkonem z rozplavby, ale postoupil poměrně s přehledem. Na deváté místo měl ještě šest desetin náskok. V Římě tak český rekordman určitě zlepší své dvanácté msto ze stovky. Finále začne v neděli minutu po 19. hodině.

Blízko dalšímu velkému finále byla na sprinterské padesátce Kubová. Sezonní maximum z rozplavby 28,17 by jí na postup stačilo, ale v semifinále byla o čtyři setiny horší a zařadila se na jedenácté místo.

Patnáctý skončil Šefl v závodě na 100 metrů motýlek. Ani on nezlepšil svůj čas z rozplavby. Dohmátl za 52,95 sekundy, což bylo bezmála o tři desetiny pomalejší než jeho dopolední výkon.

opovici vyhrál závod na 100 metrů volným způsobem historicky nejlepším časem 46,86 sekundy

Popovici slaví rekord

Dvojnásobný mistr světa Popovici vyhrál závod na 100 metrů volným způsobem historicky nejlepším časem 46,86 sekundy. Mladý Rumun, který teprve v září oslaví osmnácté narozeniny, zlepšil o dvanáct setin vlastní evropský rekord z pátečního semifinále a byl o pět setin lepší než dosavadní rekordman Brazilec Cesar Cielho Filho v Římě 2009.

Už patnácté evropské zlato z dlouhého bazénu vylovila Sarah Sjöströmová, která ovládla závod na 50 metrů motýlek. Osmadvacetiletá Švédka tuto disciplínu na kontinentálním mistrovství vyhrála popáté, první titul získala už před deseti lety v Debrecínu.

3. Meilutytéová (Lit.) 1:06,50
...v rozplavbách 29. Horská (ČR) 1:09,96.
1. Mattsson (Fin.) 2:09,88
...7. Zábojník (ČR) 2:11,48 - postoupil do finále.
100 m mot.:
1. Milák 51,01
...15. Šefl (ČR) 52,95 - nepostoupil do finále.
Ženy:
50 m znak:
1. Scaliaová (It.) 27,39
...11. Kubová (ČR) 28,21 - nepostoupila do finále.
Smíšené dvojice - volný program:
1. Minisini, Ruggierová (It.) 89,7333