Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Mora

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Kateřina Smutná během Vasova běhu

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut. "S výsledkem jsem maximálně spokojená. Vůbec jsem nevěřila, že bych mohla v závěru vybojovat páté místo, protože jsem toho měla plný zuby. Posledních deset kilometrů bylo na morál," uvedla Smutná v tiskové zprávě svého týmu.

Švédka Lina Korsgrenová (vpravo) ovládla Vasův běh v rekordním čase

V posledních metrech porazila Norku Emilii Fletenovou. "Naštěstí jsem si v cílové rovince vybrala lepší stopu, která byla ve stínu a rychlejší. Díky tomu jsem dojela pátá," řekla Smutná, vítězka Vasova běhu z roku 2016, jejímž maximem v sezoně zůstalo třetí místo z Jizerské padesátky.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Letošní ročník se uskutečnil kvůli koronaviru bez fanoušků a v fden závodu startovali pouze elitní účastníci seriálu Visma Ski Classics. Dvanáct tisíc přihlášených amatérů mělo možnost trať 90 km klasicky absolvovat jindy v rozmezí měsíce.