Gutová vyhrála na Kronplatzu obří slalom a v SP slaví dvaačtyřicátý triumf

Obří slalom v italském středisku Kronplatz vyhrála švýcarská lyžařka Lara Gutová-Behramiová a ve Světovém poháru slaví 42. triumf. Při neúčasti zraněných Mikaely Shiffrinové či Slovenky Petry Vlhové udělala další krok za malým křišťálovým glóbem a v celkovém pořadí seriálu se přiblížila vedoucí Američance na 95 bodů. Adriana Jelínková na body nedosáhla, v prvním kole obsadila 32. místo.

Švýcarská lyžařka Lara Gutová-Behramiová děkuje fanouškům v cíli.

Gutová-Behramiová dominovala už v první jízdě a do druhého kola si nesla náskok 59 setin před Alicí Robinsonovu z Nového Zélandu a 68 setin před olympijskou vítězkou Sarou Hectorovou ze Švédska. Pozici favoritky zvládla famózně: v součtu měla k dobru více než sekundu na obě nejbližší soupeřky. Robinsonová a Hectorová se o druhou příčku podělily.

Dvaatřicetiletá Švýcarka oslavila v této sezoně páté prvenství, třetí v obřím slalomu, z něhož malý křišťálový glóbus zatím nemá. Po osmi z 11 závodů má bývalá mistryně světa v této disciplíně k dobru 85 bodů. Navíc nenašla přemožitelku podruhé za sebou, protože v neděli vyhrála super-G v Cortině d’Ampezzo.

V historickém pořadí nejúspěšnějších lyžařek se 42. triumfem dotáhla na šestou Švédku Anju Pärsonovou, ze Švýcarek byla lepší jen Vreni Schneiderová s 55 výhrami. Rekordmanka Shiffrinová (95) v Itálii nestartuje kvůli menšímu zranění kolena, jež utrpěla v pátečním sjezdu v Cortině. Pro Vlhovou po těžkém pádu doma v Jasné už sezona skončila.

Osmadvacetiletá Jelínková bodovala ve třech z posledních čtyř obřích slalomů SP, před deseti dny v Jasné byla osmadvacátá. K postupu do druhého kola chyběly brněnské rodačce jen dvě příčky, ale relativně výrazných 41 setin sekundy.

Světový pohár bude lyžařkám pokračovat až 10. února v Soldeu v Andoře, protože víkendové rychlostní závody v Garmisch-Partenkirchenu zrušila nepříznivá předpověď počasí.