Hlavní obsah

Hrála fotbal, měla piercing. Kariéru však Björgenová končila jako olympijská rekordmanka

19. 3. 2020 6:20

Nedala si zrovna jednoduchý úkol. Norka Marit Björgenová kdysi prohlásila, že jednou chce být nejlepší běžkyní na lyžích všech dob. Tvrdě ale dřela a nakonec se jí to podařilo. Navíc je díky osmi zlatým, čtyřem stříbrným a třem bronzovým medailím i nejúspěšnějším sportovcem v historii zimních olympijských her. Čtyřicetiny oslaví osmnáctinásobná mistryně světa a čtyřnásobná vítězka Světového poháru 21. března jako šťastná matka dvou synů.

Foto: Facebook

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová.Foto: Facebook

Článek

"Jsem ráda, že jsem se mohla věnovat sportu na nejvyšší úrovni tak dlouho. Lyžování se stalo mým zaměstnáním. Jsem rovněž šťastná, že jsem byla mentálně tak silná a vždy tomu byla schopna dávat maximum," řekla Björgenová poté, co předloni v dubnu ukončila veleúspěšnou kariéru.

Krátce předtím získala rodačka z Trondheimu pět medailí na OH v Pchjongčchangu a v historické tabulce předstihla s osmi triumfy a celkem 15 cennými kovy i krajana Oleho Einara Björndalena. Svoje vystoupení pod pěti kruhy zakončila vítězstvím v klasické třicítce, také ve Světovém poháru se stylově rozloučila výhrou. Celkem jich v elitním seriálu nasbírala včetně etapových prvenství rekordních 114.

Do kolotoče SP naskočila subtilní tmavovláska s piercingem v obočí, jež se v mládí kromě lyžování věnovala i házené a fotbalu, v roce 1999. Zpočátku se specializovala pouze na sprinty a na nejkratších tratích také slavila první úspěchy. Z premiérového triumfu na vrcholné akci se radovala na MS 2003 ve Val di Fiemme, kde navíc stejně jako na OH 2002 v Salt Lake City přispěla k zisku stříbra ve štafetě.

V sezoně 2003/04 opanovala absolventka lyžařského gymnázia sedm sprintů z celkových osmi a v konečném hodnocení SP skončila druhá. Poté se výrazně zlepšila i v distančních závodech a v následujících dvou ročnících neměla konkurenci. Z MS 2005 v Oberstdorfu si odvezla celkem pět kovů včetně tří nejcennějších, poté se však stroj na vítězství vinou různých zdravotních potíží a únavy zadrhnul a triumfy vystřídaly nezdary.

Na OH 2006 v Turíně jí plánovanou medailovou žeň překazily žaludeční problémy, a tak byla nakonec ráda za stříbro z klasické desítky. Na světovém šampionátu v Sapporu 2007 vybojovala aspoň dva týmové bronzy, o dva roky později v Liberci končila daleko za medailovými pozicemi. Nedařilo se jí ani ve Světovém poháru, v němž na dílčí primát čekala téměř dva roky.

Po několikaletém trápení Björgenová zazářila na OH 2010 ve Vancouveru, kde získala pět medailí včetně tří nejcennějších. Pět kovů si přivezla i z MS 2011 a 2013, čtyři zlaté vybojovala rovněž na svém posledním světovém šampionátu v Lahti v roce 2017. Na hrách v Soči o tři roky dříve triumfovala třikrát.

V prosinci 2015 se jí a jejímu partnerovi Fredu Börremu Lundbergovi, olympijskému vítězi v severské kombinaci z Lillehammeru, narodil syn Marius. O 11 měsíců později se "Železná lady" vrátila do stopy a hned vyhrála závod SP v Ruce. Na své páté olympiádě v Pchjongčchangu přidala dvě zlata, jedno stříbro a dva bronzy, krátce poté se rozhodla skončit.

"Užívám si mateřství, pořád sportuji a spolupracuji s jedním z mých sponzorů. Chci se podělit o své zkušenosti. Taky bych se chtěla stát trenérkou," řekla před časem Björgenová, jíž se loni narodil druhý syn. "Momentálně se mám skvěle. Jsem šťastná, že můžu trávit víc času doma s rodinou," dodala bývalá hvězda.

Reklama