Janatová zajela na Tour de Ski životní závod

Lyžařka Kateřina Janatová doběhla desátá ve stíhacím závodu na 20 kilometrů klasickou technikou v Davosu v páté etapě Tour de Ski a vybojovala nejlepší výsledek v distančním závodu ve Světovém poháru. Na vítěznou Finku Kerttu Niskanenovou ztratila přes 16 vteřin. Závod mužů vyhrál Nor Harald Östberg Amundsen, který si upevnil vedení v miniseriálu. Adam Fellner skončil na 27. místě.

Kateřina Janatová na ilustračním snímku.

„Musím říct, že jsem nadšená. Vždycky zajedu jeden z nejlepších výsledků, když to nejméně čekám a mám největší pochyby,“ řekla v nahrávce pro média Janatová.

„Dnes sněžilo a nevím, kdy se naposledy závod takhle vyvíjel, že by jel spolu balík sedmnáct kilometrů. Nečekala jsem, že budu mít takový finiš, ale v kopci mě dost podržely lyže. Myslím, že jsem ani jednou nepodsmekla. Jenom pak ten finiš, ale to už prostě… Jsem spokojená s umístěním,“ doplnila česká závodnice.

Pětatřicetiletá Niskanenová triumfovala po těsném finiši o 0,8 vteřiny před Američankou Rosie Brennanovou. Třetí byla vedoucí žena Světového poháru Jessie Digginsová, která zůstala také v čele seriálu Tour de Ski. Před druhou Niskanenovou má v průběžném pořadí náskok 44 sekund.

Janatová startovala třináctá se ztrátou 59 vteřin na vítězku středečního sprintu Švédku Linn Svahnovou. Čelo závodu se ale brzy sjelo dohromady. Janatová sice vypadla z první dvacítky, ve druhé polovině závodu se však dotáhla zpět.

Závodnice se za vytrvalého sněžení držely dlouho v početné skupině. Až v závěru se podařil nástup Niskanenové s Brennanovou. Držela se i Janatová, která více než dva kilometry před cílem figurovala na sedmém místě. V závěru ji předstihly ještě Norky Heidi Wengová, Kristin Fosnaesová a Švédka Jonna Sundlingová.

Také závod mužů rozhodl finiš. O vítězství se s Amundsenem utkal Henrik Dönnestad. Amundsen nakonec krajana zdolal o půl vteřiny a zvýraznil náskok v čele průběžného pořadí Tour de Ski. Jediný český zástupce Fellner zaznamenal díky 27. místu nejlepší výsledek v sezoně. Na Amundsena ztratil bezmála dvě a půl minuty.

„Byl to dobrý závod, jsem spokojený. Podmínky byly těžké na servis, ale kluci odvedli super práci. Měl jsem výborné lyže na stoupání. Naopak to bylo trochu horší ve sjezdu a po rovinách, kde jsem trochu ztrácel, ale v celkovém výsledku byly lyže super,“ uvedl Fellner.

Třicetiletý český reprezentant zaostal o jednu příčku za kariérním maximem ve Světovém poháru. „Mohlo to být malinko lepší. Tím, že byla dnes vyjetá jen jedna stopa a zbytek kolem byl zapadaný, jelo se jen v jedné stopě. Bylo tam pár konfliktů, zvlášť s (Williamem) Poromaaou. Na začátku druhého kola udělal nějakou chybu, trochu jsme se tam zamotali a tím mě odpojil ze skupiny. Nakonec jsem to ubojoval na 27. místo a za mě první dobrý výsledek letos,“ dodal Fellner.

Tour de Ski vyvrcholí v dalších dnech v italském Val di Fiemme. V sobotu se poběží klasická patnáctka a o den později závod s hromadným startem na deset kilometrů volnou technikou s tradičním výběhem na Alpe Cermis.

Závod SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Davosu - stíhací závody na 20 km klasicky:

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.