Hlavní obsah

Johaugová vyhrála na MS v Oberstdorfu i třicítku, Razýmová skončila devatenáctá

6. 3. 2021 14:07Aktualizováno 6. 3. 2021 16:26

Norka Therese Johaugová podtrhla v sobotním závodu na 30 kilometrů klasicky s hromadným startem na světovém šampionátu svoji dominanci mezi běžkyněmi na lyžích. Soupeřky deklasovala rozdílem třídy, v Oberstdorfu získala po skiatlonu, volné desítce a štafetě čtvrté zlato a celkově už čtrnáctý titul mistryně světa. Česká reprezentantka Kateřina Razýmová doběhla devatenáctá.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Norka Johaugová ovládla na MS i závod na 30 kilometrů klasicky s hromadným startemVideo: sntv

 
Článek

Dvaatřicetiletá Johaugová tradičně nasadila od prvních metrů ostré tempo a po pěti kilometrech bylo o vítězce jasno. Její náskok už jen narůstal, chvilku byl skoro tříminutový a nakonec zvítězila o 2:34 minuty před krajankou Heidi Wengovou. Bronz ve finiši vybojovala i se zraněním Švédka Frida Karlssonová.

"Je fantastické vybojovat čtyři zlaté medaile. Pro tohle jsem dřela a sama sebe dostávala pod obrovský tlak. Jsem trošku dojatá. Jsem starší a starší a jednou tohle skončí," řekla Johaugová. Čtrnáctým titulem se vyrovnala Jeleně Vjalbeové z Ruska. Více titulů má jen osmnáctinásobná šampionka Norka Marit Björgenová.

Foto: Matthias Schrader, ČTK/AP

Obrovská radost norské závodnice Therese Johaugové po vítězství v závodě na 30 km klasicky

Zatímco o zlatu bylo jasno, v boji o zbylé dvě medaile se děly věci. Deset kilometrů před cílem spadly ve sjezdu Wengová, Karlssonová a další Švédka Ebba Anderssonová. Ujela jim Rakušanka Teresa Stadloberová, ale nakonec ji soupeřky dostihly. Na stadionu poodjela Wengová a náskok ve finiši udržela před Karlssonovou, která od pádu jela s bolestí. V cíli křičela bolestí a ihned po závodu zamířila sanitkou na rentgen s podezřením na zlomenou ruku.

Razýmová se v první polovině držela ve velké skupině za Johaugovou. Jako jedna z mála ale neměnila po polovině lyže. "To rozhodlo o mém osudu," litovala. Lyže nevyměnila, protože čekala na pokyn od trenérů. "Je pravda, že si výměnu mohou řídit závodníci sami. Ale po hodině závodu, kdy člověk jede na maximum, už není snadné přemýšlet s čistou hlavou. Spoléhala jsem na nějaké informace o tom, co dělají závodnice přede mnou a že mám přezout. Lyže přitom do té doby jely dobře, ale pak se z minuty na minutu zastavily a já jsem spadla," popsala v tiskové zprávě.

Sice byla po 18 kilometrech chvíli sedmá, ale pak začala ztrácet a po pádu o dva kilometry později přišla o kontakt se soupeřkami. Lyže vyměnila až do posledního kola. "Ale už se s tím nedalo nic dělat, protože v tu chvíli byl závod prohraný," řekla. V cíli byla devatenáctá s odstupem 5:24 za Johaugovou. "Zažívám asi nejhorší sportovní zklamání v životě," řekla devětadvacetiletá Razýmová. Jejím nejlepším individuálním výsledkem v Oberstdorfu i na MS zůstalo 14. místo ze skiatlonu.

Petra Nováková obsadila 32. místo, Petra Hynčicová byla o čtyři příčky za ní.

MS v klasickém lyžování v Oberstdorfu (Německo):
Běh na lyžích:
Ženy - 30 km klasicky s hromadným startem:
1. Johaugová 1:24:56,3
2. H. Wengová (obě Nor.) -2:34,2
3. Karlssonová -2:34,8
4. Anderssonová (obě Švéd.) -2:36,3
5. Stadloberová (Rak.) -2:46,6
6. Kalvaaová -3:30,2
7. T. Wengová (obě Nor.) -3:33,5
8. Pärmäkoskiová (Fin.) -3:41,7
9. Sorinová (Rus.) -3:51,3
10. Gimmlerová (Něm.) -4,08,6
...
19. Razýmová -5:24,2
32. Nováková -8:30,0
36. Hynčicová (všechny ČR) -11:04,5
15:00 severská kombinace dvojice muži - běh 2x7,5 km,
17:00 skoky družstva muži

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •