Hlavní obsah

Lyžařský areál ve Vesci začne od května sloužit veřejnosti

30. 3. 2009 15:43

Sportovní areál v libereckém Vesci, ve kterém před měsícem skončila běžecká část lyžařského světového šampionátu, začne od května sloužit veřejnosti. Ještě celý duben mají pořadatelé mistrovství na to, aby komplex uvedli do původního stavu. Po MS tam totiž je stále velký nepořádek, hlavně rozházený odpad, který se musí uklidit.

Článek

"Areál byl nový a v bezvadném stavu, tak ho také chceme zpět," řekl ČTK ředitel areálu Vít Pražák. Pořadatelé podle něj již demontovali a nechali odvézt mobilní tribuny a buňky. Na tratích ale ještě zůstávají poslední zbytky sněhu a sportoviště bude zřejmě potřebovat terénní úpravy, protože těžké stroje a auta rozryly louky kolem tratí.

Podle Pražáka bude areál sloužit k rekreaci a ke sportovním událostem. Tratě se strmým stoupáním a prudkými sjezdy chtějí využívat běžci na lyžích pro letní trénink na kolečkových lyžích, jezdci na in-line bruslích, cyklisté a také vyznavači orientačního běhu.

Zájemci si trať vyberou sami

Areál vyhledávají i rodiny pro první jízdy dětí na kole. "Je totiž stranou od automobilové dopravy. Zatím ale používají jen parkoviště," poznamenal Pražák. Podle něj si mohou sportovci vybrat trať podle svých schopností, a pokud si do kopcovitého terénu netroufnou, mohou se držet jen na stadiónu.

Ve Vesci odstartuje v srpnu etapa cyklistického závodu Ještěd Tour ze seriálu Kolo pro život a uskuteční se tam také třetí ročník setkání automobilových veteránů značky Volkswagen. Sportovci naleznou podle Pražáka ve správní budově také občerstvení, šatny, sprchy a toalety. Bude tam i venkovní posezení.

Náklady na výstavbu areálu ve Vesci přesáhly 300 miliónů korun. Dodatečně se tam musely zpevnit tratě a vybudovat odvodnění.

Výstavba nového běžeckého střediska v nadmořské výšce jen 400 metrů vyvolala řadu rozporů. Podle experta Mezinárodní lyžařské federace pro běžecké disciplíny a bývalého ředitele Světových pohárů v Novém Městě na Moravě Ladislava Slonka to však byla jediná možnost, jak do Česka mistrovství světa dostat. Jeho hlavní předností se totiž stala dobrá přístupnost a spojení s Libercem.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •