Moravec byl ve sprintu desátý, biatlonistky doplatily na střelbu

Ondřej Moravec skončil ve sprintu Světového poháru biatlonistů v Hochfilzenu na desátém místě, v závodu na deset kilometrů bodoval i 37. Jaroslav Soukup. Veronice Vítkové a Gabriele Soukalové na trati dlouhé 7,5 km příliš nevyšla střelba a seřadily se na 30. a 31. pozici. Zvítězili Nor Johannes Thingnes Bö a vedoucí žena seriálu Kaisa Mäkäräinenová z Finska.

Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová ovládla sprint Světového poháru v Hochfilzenu.

Moravec, který jednou chyboval při první střelbě, zaostal za vítězem o 34 sekund a od stupňů vítězů ho dělilo 16 vteřin. Třetí muž průběžného pořadí SP Michal Šlesingr tentokrát na 43. místě na body nedosáhl, postoupil však do nedělního stíhacího závodu stejně jako 56. Michal Krčmář. Do šedesátky se nevešel jen 79. Tomáš Krupčík.

Naděje nejlepších českých reprezentantek zhasly na střelnici. Soukalová sice zahájila čistou položkou vleže, na stojce však dvakrát minula a musela na dvě trestná kola. Vítková kroužila dvakrát už po první střelbě a další chybu přidala ještě na druhé položce.

"Střelecky to bylo hodně špatné. Snažila jsem se na vítr reagovat. Ale už neodhadnu, jestli to bylo málo, nebo hodně," uvedla na svazovém webu Vítková, jež se udržela na pátém místě hodnocení SP. "Verča měla rány nahoře, nikoliv jako obvykle vpravo. Myslím, že si moc hlídala strany a rány předržela," řekl reprezentační trenér Zdeněk Vítek.

Přesto druhá žena ze sobotního sprintu v Östersundu Vítková dokázala o sedm desetin sekundy předstihnout svou reprezentační kolegyni, neboť zajela pátý nejrychlejší čas. Soukalová ztratila především v posledním ze tří okruhů a celkově byla v běhu až devatenáctá nejrychlejší.

Přitom úvod závodu se české jedničce minulých sezón vydařil. "Na ležku jsem si byla docela jistá, jenže u stojek je tomu naopak," povzdechla si Soukalová. "A to jsem si ještě na trati hlídalo tempo, abych se moc neuštvala... A pak si s tím neporadím," dodala zklamaně.

Jasně nejlepší čas zaznamenala Mäkäräinenová, které tak nemuselo vadit ani jedno trestné kolo za chybu na ležce. Druhá skončila s odstupem 10,4 sekundy Italka Karin Oberhoferová, třetí byla s půlminutovou ztrátou Norka Tiril Eckhoffová.

Vítková se Soukalovou za vítězkou zaostaly o minutu a půl. V nedělním stíhacím závodu se z českého týmu představí samy. Eva Puskarčíková (74.), Jitka Landová (75.) ani Lucie Charvátová (96.) se mezi šedesát postupujících nedostaly.