Hlavní obsah

MOV nepřijal na ZOH severskou kombinaci žen, vyřazení hrozí celému sportu

24. 6. 2022 19:25

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nezařadil do programu zimních olympijských her v Cortině d'Ampezzo a Miláně 2026 severskou kombinaci žen. Pro ZOH 2030 není jistá ani účast celého tohoto odvětví, kterému MOV vyčítá menší zájem fanoušků a mezinárodní dosah.

Foto: Instagram @terez.koldovska

Česká sdruženářka Tereza Koldovská.Foto: Instagram @terez.koldovska

Článek

Sport kombinující skok a běh na lyžích je jednou z původních 16 disciplín, za něž se udělovaly medaile na prvních zimních olympijských hrách v roce 1924. Do dneška ale zůstává posledním sportem, v němž pod pěti kruhy nesoutěží ženy. Sdruženářky za sebou mají jen jedno mistrovství světa, jehož se zúčastnily zástupkyně pouhých 10 zemí včetně Češky Terezy Koldovské, a dva ročníky Světového poháru.

MOV po dnešním zasedání své výkonné rady kritizoval také mužskou severskou kombinaci za malý mezinárodní dosah, především mimo Evropu. Připomněl, že na posledních třech ZOH se o 27 medailí podělili jen zástupci čtyř zemí. "K tomu měla na těchto hrách severská kombinace zdaleka nejnižší diváckou návštěvu," uvedl na webu MOV jeho člen Karl Stoss.

Kvůli této "mimořádně znepokojivé situaci" olympijský výbor diskutoval o tom, zda by měli sdruženáři vůbec startovat na příštích ZOH. "Rozhodujícím argumentem pro udržení severské kombinace pro hry v Milánu a Cortině 2026 byla situace mužů, pro něž jsou hry vzdálené jen tři a půl roku a už několik let se na ně připravují," řekl Stoss s tím, že pro ženskou kategorii tento argument neplatí.

"Zahrnutí severské kombinace pro hry v roce 2030 závisí na výrazném pozitivním vývoji, především v souvislosti s účastí (sportovců) a diváckým zájmem," řekl šéf programové komise MOV.

Ředitel sdruženářských závodů Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Lasse Ottesen hovořil v reakci na rozhodnutí MOV o "smutném dnu pro severskou kombinaci a celou rodinu klasického lyžování." "Verdikt MOV naprosto nechápeme. Nedůvěra výkonné rady k dalšími rozvoji naší disciplíny a zjevné podcenění výkonů našich žen je šokující. Zvlášť když už jsou členy olympijské rodiny díky účasti na olympijských hrách mládeže," uvedl Ottesen. "Přijímáme toto rozhodnutí s těžkým srdcem, ale nevzdáváme se. FIS se nyní bude snažit s národními svazy vytvořit koncept, který přesvědčí MOV o hodnotě a atraktivitě naší disciplíny," dodal.

I bez zařazení severské kombinace žen budou ZOH v Milánu a Cortině genderově nejvyváženější v historii - z očekávaných 2900 sportovců by měly ženy tvořit 47 procent.

Výkonná rada MOV v pátek schválila zařazení osmi nových disciplín do programu. Přibudou tři disciplíny nového olympijského sportu skialpinismu, závod dvojic sáňkařek, závod smíšených týmů ve skeletonu, paralelní závod akrobatických lyžařů a lyžařek v boulích a závod skokanek na velkém můstku.

Z programu byl naopak vyřazen závod družstev ve sjezdovém lyžování a zatím jen provizorně v něm zůstává alpská kombinace. O osudu kdysi královské lyžařské disciplíny, jež mizí i z programu SP, se má rozhodnout nejpozději v dubnu příštího roku.

Reklama

Sdílejte článek