Novák v Ruce zaběhl životní závod v SP a ve stíhačce byl pátý

Český běžec na lyžích Michal Novák ve stíhačce na 15 kilometrů v Ruce obsadil páté místo a v distančních závodech Světového poháru zaznamenal životní výsledek. Stupně vítězů při absenci norských reprezentantů ovládli Rusové, vyhrál Alexander Bolšunov.

Český běžec na lyžích Michal Novák.

Novák odstartoval ze 16. místa, ale zhruba v polovině trati se dotáhl na čelo závodu. Ve vedoucí skupině s šesti ruskými závodníky a Němcem Lucasem Böglem se pětadvacetiletý český lyžař držel až do konce.

V závěru už ale nevydržel stupňující se tempo a do cíle doběhl na pátém místě, na kterém narušil dnešní ruskou nadvládu. Bolšunov vyhrál s náskokem půl sekundy před Sergejem Usťugovem, třetí byl Arťom Malcev, čtvrtý Ivan Jakimuškin a šestý Ilja Semikov.

Na Bolšunova, jenž se díky vítězství posunul do čela průběžného pořadí Světového poháru, Novák ztratil 9,2 sekundy. Od stupňů vítězů českého reprezentanta dělilo osm a půl vteřiny.

Novák, který byl šestnáctý v sobotu na klasické patnáctce, si pátou pozicí vylepšil maximum v distančních závodech. Jeho dosavadním nejlepším výsledkem bylo 14. místo na volné patnáctce z Falunu 2019.