Hlavní obsah

Obrovská smůla Samkové. Necelé dva měsíce před olympiádou si zlomila oba kotníky

11. 12. 2021 15:28

Snowboardcrossařka Eva Samková si necelé dva měsíce před zimními olympijskými hrami v Pekingu zlomila oba kotníky. Doplatila na nešťastný dojezdový manévr při stříbrném závodě týmů na Světovém poháru v Montafonu. V Rakousku okamžitě podstoupí operaci, informoval v nahrávce pro média trenér Marek Jelínek.

Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Eva Samková byla pátá v závodě SP v Montafonu (archivní foto)Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Článek

Samková tlačila prkno před Francouzku Chloe Trespeuchovou z Francie, s níž v pátek těsně prohrála souboj o postup v semifinále individuálního závodu. Tentokrát uspěla, ale doplatila na to vážným zraněním.

"Eva při předkopnutí prkna v cíli, když chtěla zajet co nejlepší výsledek, pod sebe strčila snowboard, nějak se jí kousla hrana. Skřípla si kotníky. Když jsem k ní běžel, tak už byla v slzách," popisoval druhý člen týmu Jan Kubičík kritický okamžik v rozhovoru pro Radiožurnál Sport.

Vyšetření v nemocnici odhalilo závažnou diagnózu. "Evka si zlomila obě nohy v kotnících v hlavicích tibie (holenní kosti). Za chvíli podstoupí operaci tady u specialistů v Rakousku a rekonvalescence bude samozřejmě nějakou dobu trvat. To je zatím vše, co v tuhle dobu víme. Doufejme, že bude Evka v pohodě a že se z toho co nejdřív dostane hlavně mentálně, protože je samozřejmě velmi nešťastná," uvedl trenér Jelínek v nahrávce pro média.

Doba rekonvalescence není jasná, podrobnosti by měl tým kolem Samkové oznámit začátkem příštího týdne. Vzhledem k závažnosti zranění se zdá být nereálné, že by olympijská šampionka ze Soči 2014 mohla v Číně obhajovat bronz z Pchjongčchangu 2018. Olympijský závod snowboardcrossařek se pojede 9. února.

V závodě týmů Češi především díky Samkové nestačili jen na Italy Lorenza Sommarivu a Michelu Moioliovou a získali ve smíšených družstvech historicky první cenný kov pro Česko.

Samková má za sebou řadu zranění. Nejvíce se jich týkalo ramen, která ji trápila dlouhodobě. Rameno si vyhodila například při pádu v tréninku před závodem ve švýcarském Veysonnaz v březnu 2014, kdy si navíc zlomila levý kotník a utrpěla otřes mozku. Na operaci s kotníkem tehdy nemusela a stihla začátek následující sezony.

Výběr zranění snowboardcrossařky Evy Samkové, která si zlomila oba kotníky:
17. prosince 2011 - V tréninkové jízdě před úvodním závodem Světového poháru v americkém Telluride si přetrhla přední zkřížený vaz levého kolena. V lednu následujícího roku se v Berouně podrobila operaci. Poté tři čtvrtě roku rehabilitovala.
11. března 2014 - Při pádu v tréninku na závod Světového poháru ve švýcarském Veysonnaz si zlomila levý kotník, vyhodila rameno a měla lehčí otřes mozku. Odvezl ji vrtulník. Na operaci nemusela. Ve stejném kotníku si v září téhož roku lehce potrhala vazy při prvním tréninku na sněhu. Opět se to obešlo bez operace, do plné zátěže se vrátila v říjnu.
12. prosince 2015 - Vinou vyhozeného ramena vypadla v úvodním závodu Světového poháru v Montafonu ve čtvrtfinále a obsadila třinácté místo.
6. dubna 2016 - Podrobila se operaci levého ramene, neboť jí z kloubu vyskakovalo několik let a jeho stav se zhoršil.
13. prosince 2017 - Při poslední tréninkové jízdě na závod Světového poháru si při pádu poranila operované rameno. Vyšetření vážné zranění neodhalilo. Dva týdny musela být v klidu a potom se postupně vracela do částečně omezené a speciálně upravené přípravy bez velké náročnosti. Do závodů nastoupila v lednu.
24. dubna 2018 - Na tiskové konferenci oznámila, že takřka celý poslední měsíc strávila natáčením cestopisného dokumentu s bývalým skikrosařem Tomášem Krausem. Odvezla si spoustu zážitků z různých aktivit, při nichž musela překonávat i samu sebe, a pochroumaný kotník, který si poranila při skákání na trampolíně.
11. prosince 2021 - Necelé dva měsíce před zimními olympijskými hrami v Pekingu si zlomila oba kotníky. Doplatila na nešťastný dojezdový manévr při stříbrném závodě týmů na Světovém poháru v Montafonu a rovnou v Rakousku musela na operaci.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články