Prevc vyhrál i v Bischofshofenu a na Turné čtyř můstků ukončil sedmiletou nadvládu Rakušanů

Bischofshofen

Slovinský skokan na lyžích Peter Prevc suverénně vyhrál poslední závod Turné čtyř můstků v Bischofshofenu a celkově ovládl i prestižní seriál. Aktuální lídr Světového poháru ukončil na Turné sedmiletou nadvládu Rakušanů. Nejlepší z Čechů byl ve středu Jakub Janda, který obsadil dvanáctou příčku. Roman Koudelka byl čtrnáctý a stejné umístění mu patří i v konečném pořadí.

Slovinský skokan na lyžích Peter Prevc ovládl Turné čtyř můstků.

Třiadvacetiletý Prevc se stal po Primoži Peterkovi (triumfoval v roce 1997) druhým slovinským skokanem v historii, který vyhrál Turné čtyř můstků. "Jsem absolutně šťastný. Posledních jedenáct dní bylo šílených. Myslím, že jsem tak tři dny už nespal. Ale je to krásné. Nikdy bych si nepomyslel, že to půjde takhle dobře," rozplýval se Prevc.

Druhý ve středu i v celém Turné byl Němec Severin Freund, třetí v obou pořadích byl také Michael Hayböck, loni celkově druhý muž, jenž byl nakonec nejlepším domácím skokanem.

Rakušan nevyhrál Turné po osmi letech, posledním nerakouským vítězem byl v roce 2008 Fin Janne Ahonen.

Janda v Bischofshofenu útočil na elitní desítku

Janda v druhém kole předvedl svůj jasně nejlepší skok na Turné, až po dopadu po dlouhé době zaťal ruku v pěst v radostném gestu. Výkon 134,5 metru znamenal posun ve výsledcích, ale na nejlepší desítku mu to nakonec nestačilo. Janda, jenž na Turné zvítězil v roce 2006, obsadil konečnou jednadvacátou pozici.

"Spokojený jsem s druhým kolem, i když jsem měl štěstí na podmínky," řekl Janda Radiožurnálu. "V prvním kole jsem si nepohlídal ty svoje rotace v letu, kroutilo mě to tam, takže to zlepšení je dobré. Pořád pracuju a hledám chyby," uvedl. Už v Innsbrucku jeho forma rostla, pak si ale lehce poranil nohu. "Teď je to dobré, uvidíme, jak to bude pokračovat," řekl Janda, kterého čeká SP ve Villingenu a potom MS v letech v Kulmu.

Koudelka si v druhém kole skokem 127,5 m lehce pohoršil a skončil o dvě místa za Jandou, v celkovém pořadí klesl o dvě příčky. "Dvakrát jsem zpozdil odraz, nebylo to dneska ideální, navíc jsem dvakrát měl docela velký vítr do zad, nepřály mi podmínky," litoval trochu Koudelka. "Ale kdyby mi někdo před Turné řekl, že budu do patnáctého místa, tak bych to bral všema deseti," prohlásil. V průběžném hodnocení SP zůstal jako nejlepší český skokan dvanáctý, Jandovi patří 22. místo.

Ve středu bodoval ještě na 25. místě Jan Matura, naopak jen jedno kolo absolvoval Lukáš Hlava, který obsadil 34. pozici.

Závod SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko):
1. P. Prevc (Slovin.) 297,3 b. (139+142,5 m)