Shiffrinová vyhrála slalom v Záhřebu a má na dosah rekordní počet výher v SP

Američanka Mikaela Shiffrinová vyhrála slalom v Záhřebu a vybojovala 81. vítězství ve Světovém poháru. Už jen jediný triumf ji dělí od ženského rekordu krajanky Lindsey Vonnové. Shiffrinová ovládla pátý závod elitního seriálu za sebou a na rekord může zaútočit už ve čtvrtek, kdy se v Záhřebu pojede další slalom. Ten dnešní skončil hodně brzy pro českou lyžařku Martinu Dubovskou, která vypadla hned v úvodní brance prvního kola.

Američanka Mikaela Shiffrinová vyhrála slalom v Záhřebu a vybojovala 81. vítězství v SP.

Shiffrinová do roku 2023 vstoupila ve stejné formě, v jaké zakončila ten minulý. V Záhřebu, kde museli pořadatelé kvůli vysokým teplotám a nedostatku sněhu slalom zkrátit, vedla už po prvním kole a ve druhé jízdě i na rozbité měkké trati dominanci potvrdila. Zvítězila o 76 setin před Slovenkou Petrou Vlhovou, která v této sezoně stále čeká na první triumf, i když už byla pošesté na stupních vítězů. Třetí skončila Švédka Anna Swennová-Larssonová.

Ta už měla více než sekundovou ztrátu na sedmadvacetiletou americkou hvězdu, jež vyhrála 51. slalom SP v kariéře. Záhřeb je její oblíbenou destinací, triumfovala zde už popáté, ale poprvé od roku 2019. "Dnes mě to hodně bavilo. Myslím si, že v obou jízdách jsem předvedla výkon, který se blíží mému maximu. Podstoupila jsem riziko, které bylo potřeba," uvedla Shiffrinová v televizním rozhovoru.

Dubovská poprvé v této sezoně nedokončila závod a nenavázala na desátá místa z posledních slalomů v Sestriere a Semmeringu. V Záhřebu dopadla stejně jako před rokem, kdy rovněž nedojela do cíle prvního kola.

Tentokrát mělo její účinkování velmi krátké trvání, protože hned po startu ji postihl "špicar" u první tyče. "Dnešek rychle začal a rychle skončil. Co se k tomu dá říct. Smůla, určitě z části i moje chyba, ale stane se," řekla Dubovská v nahrávce pro média.

Šanci na nápravu bude mít ve čtvrtek. "Rychle zapomenout a soustředit se na zítřek. To bude cíl dnešního dne. Budu se těšit na závody, abych převedla dvě pořádné a rychlé jízdy, jako byl plán na dnešek. Plán se nemění, jenom se mění den," podotkla třicetiletá lyžařka.

První kolo ve čtvrtek začne v 15:00, druhé je na programu od 18:00.