Slalom ve Schladmingu vyhrál Hirscher, Krýzl bodoval 24. místem

SCHLADMING

Rakušan Marcel Hirscher vyhrál úterní slalom Světového poháru pod umělým osvětlením ve Schladmingu a připsal si šesté vítězství v sezóně. Český lyžař Kryštof Krýzl obsadil 24. místo a v pátém závodu po sobě bodoval.

Rakušan Marcel Hirscher v ochranné bariéře po vítězné jízdě ve slalomu ve Schladmingu.

Pro dvaadvacetiletého Hirschera pokračoval dnešním triumfem událostmi nabitý měsíc. Nejprve jako druhý lyžař od legendárního Ingemara Stenmarka vyhrál první tři závody SP v novém kalendářním roce, pak však nedokončil slalomy ve Wengenu a Kitzbühelu, za něž dnes dostal pokutu, protože po chybě pokračoval v jízdě. Navíc se ocitl v podezření, že při triumfu v Záhřebu neprojel brankou, to se však nepotvrdilo.

Za prvním vítězstvím na rakouské půdě si Hirscher dojel díky vynikajícímu prvnímu kolu, po němž měl v čele náskok 75 setin sekundy. V druhém kole za hustého sněžení sice za soupeři zaostal, přesto uhájil první místo před Italem Stefanem Grossem. Ten ztratil 22 setin, o dalších sedm setin zpět byl vítězův krajan Mario Matt.

O setinu unikly stupně vítězů Chorvatovi Ivicu Kosteličovi, jenž v neděli v Kitzbühelu vystřídal Hirschera v čele SP. Držitel velkého glóbu za minulou sezónu vede po dnešku před mladým Rakušanem o 80 bodů.

Pětadvacetiletý Krýzl postoupil z prvního kola jako pětadvacátý. Druhá jízda se mu nepovedla, udělal dvě větší chyby, přičemž při té druhé se téměř zastavil, a po dojezdu byl poslední. Šest jeho soupeřů nicméně druhé kolo nezvládlo, takže Krýzl své postavení ještě vylepšil a získal sedm bodů. Na Hirschera ztratil celkem 3,70 sekundy.

Kryštof startoval s číslem 36 a v hustém sněžení ho tak opět čekala rozbitá trať s vyjetými koryty. „Jelo se mi dobře. Možná jsem měl trochu rezervy dole, ale byla to dobrá stabilní jízda,“ hodnotil Kryštof své vystoupení v prvním kole. S časem 53,20 ztrácel na průběžně vedoucího Marcela Hirschera tři vteřiny. Mladý Rakušan však nastavil neskutečný čas, když druhému Mario Mattovi ujel o 75 setin.

Druhé kolo se jelo opět v hustém sněžení, které mělo vliv na viditelnost, a trať byla postupem času a projetými závodníky doslova vražedná. „V Kitzbühelu to ale bylo horší, tady se dalo aspoň carvovat, i když se dělala koryta. Ale když jsem dojel do cíle, měl jsem na brýlích spoustu sněhu, takže jsem přes ně při jízdě moc neviděl,“ popsal Kryštof podmínky. Hned pět sjezdařů se s nimi nedokázalo vypořádat a vypadlo.

Kryštof se mezi slalomové tyče pustil s vervou, jak to ve druhých kolech v poslední době dělá. A možná i kvůli přemíře snahy a agresivity udělal dva chyby, které ho stály lepší čas a umístění. „Jsem spokojený s tím, jak jsem se do toho pustil. Bylo to fakt na krev. Věřím, že kdybych tam ty chyby neudělal, tak bych s těma nejlepšíma držel krok, což by bylo super. Bohužel jsem ale ty chyby udělal. Stejně to ale musím zkoušet, jinak se do absolutní špičky nedá dostat,“ ví dobře Kryštof Krýzl.

Další dva čeští slalomáři zůstali před branami druhého kola a nebodovali. Filip Trejbal obsadil 38. místo, Martin Vráblík vypadl.

SP v sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko)
Muži - slalom
1. Hirscher (Rak.) 1:43,01 (50,13+52,88), 2. Gross (It.) -0,22 (51,34+51,89), 3. Matt (Rak.) -0,29 (50,88+52,42), 4. Kostelič (Chor.) -0,30 (51,31+52,00), 5. Juasa (Jap.) -0,50 (51,94+51,57), 6. Ligety (USA) -0,96 (51,44+52,53), 7. Byggmark (Švéd.) -1,03 (51,17+52,87), 8. Herbst (Rak.) -1,26 (52,22+52,05), 9. Myhrer (Švéd.) -1,28 (50,99+53,30) a Raich (Rak.) -1,28 (51,72+52,57), ...24. Krýzl -3,70 (53,20+53,51), v 1. kole 38. Trejbal 54,65, Vráblík (všichni ČR) nedokončil.
Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 11 závodů): 1. Kostelič 595 b., 2. Hirscher 460, 3. Deville (It.) 370, 4. Myhrer 364, 5. Matt 282, 6. Gross 266, ...31. Krýzl 55, 41. Trejbal 15.
Průběžné pořadí SP (po 23 z 44 závodů): 1. Kostelič 905, 2. Hirscher 825, 3. Feuz (Švýc.) 665, 4. Ligety 578, 5. Svindal (Nor.) 534, 6. Miller (USA) 450, ...62. Krýzl 65, 106. Trejbal 15.