Totální neúspěch: Šlesingr skončil v biatlonovém sprintu jednatřicátý

HOCHFILZEN

Sprinterský závod Světového poháru biatlonistů v Hochfilzenu skončil dvojnásobným norským triumfem. Na desetikilometrové trati zvítězil za hustého sněžení Lars Berger před Alexandrem Osem, na stupních vítězů je doplnil Rus Dmitrij Jarošenko. Z českých reprezentantů se do bodované čtyřicítky vešel pouze Michal Šlesingr, který obsadil 31. místo, což je jeho nejlepší výsledek v sezóně.

Norové slavili double, ačkoliv na startu neměli hvězdného Oleho Einara Björndalena, který z dějiště předčasně odcestoval domů kvůli ztrátě formy, ani lídra celkové klasifikace Emila Hegleho Svendsena. Ten se překvapivě rozhodl šetřit síly po předchozí sérii závodů, přesto první pozici zatím uhájil. Oba favorizovaní Seveřané opustili výpravu po čtvrtečním závodě na 20 kilometrů, ve kterém se umístili až ve druhé desítce pořadí.

Berger je v sobotu zastoupil znamenitě a při bezchybné střelbě zvítězil s více než půlminutovou převahou. Loňský mistr světa v klasickém běhu na lyžích slavil čtvrtý biatlonový triumf v kariéře.

Berger měl radost z nastřílené nuly

"Vždycky jsem snil o tom, že nastřílím nulu. Když jsem ji dal, jako bych prolomil metr tlustou zeď. Čistě jsem naposledy zastřílel v patnácti," radoval se Berger, který dosud startoval jen v norském B-týmu. Nominaci do Hochfilzenu si zajistil nedávným vítězstvím v závodě Kontinentálního poháru. "Už jsem skoro zapomněl, jaké to je vyhrávat v biatlonu," uzavřel.

Os za ním uhájil stříbro i s jednou minelou na střelnici, zatímco Jarošenko nechyboval.

Podle trenéra totální neúspěch

Šlesingr musel na jedno trestné kolo, přesto o dvě pozice vylepšil své dosavadní maximum v sezóně. Po čtvrtečním 33. místě podruhé za sebou bodoval, byť pouze díky tomu, že od této sezóny je honorováno 40 závodníků místo dosavadních třiceti. Další čeští reprezentanti už se ale nevešli ani do první padesátky pořadí a trenér Vlastimil Vávra neskrýval rozčarování.

"Totální neúspěch. Podmínky byly sice obtížné, ale pro všechny stejné. Mnozí se s nimi dokázali vyrovnat, my ne," uvedl kouč na svazovém webu. "Michal Šlesingr se zvedá, ale potřebuje se ještě rozzávodit," dodal.

Biatlon:
1. Berger 25:23,1 (0 tr. okruhů), 2. Os (oba Nor.) -37,9 (1), 3. Jarošenko (Rus.) -39,8 (0), 4. Bergman (Švéd.) -51,6 (1), 5. Defrasne (Fr.) -58,3 (0), 6. Greis (Něm.) -1:02,3 (0), 7. Sumann (Rak.) -1:06,4 (1), 8. Sikora (Pol.) -1:12,0 (1), 9. Fourcade (Fr.) -1:12,1 (0), 10. Čerezov (Rus.) -1:14,3 (1), ...31. Šlesingr -1:40,6 (1), 55. Dostál -2:28,5 (2), 57. Moravec -2:30,1 (3), 68. Vítek -2:42,5 (3), 86. Soukup -3:24,2 (3), 94. Holubec (všichni ČR) -3:48,0 (4).
Průběžné pořadí SP (po 7 z 26 závodů): 1. Svendsen (Nor.) 299, 2. Sikora 289, 3. Greis 281, 4. Os 235, 5. Čerezov 228, 6. Björndalen (Nor.) 223, ...29. Holubec 71, 36. Dostál 63, 43. Vítek 45, 51. Soukup 33, 63. Šlesingr 18, 73. Moravec 9.