Hlavní obsah

Zklamaná velmoc! Takhle zle bylo naposledy před válkou. Musíme zůstat klidní, říká legenda

21. 2. 2023 8:03

Nejhorší šampionát za předlouhých 85 let zažila lyžařská velmoc. Zlato nikde, fandové nestačili zírat, na něco takového nejsou zvyklí. Jen tři stříbrné a čtyři bronzové zbyly pro rakouské lyžování na skončeném mistrovství světa v alpských disciplínách ve Francii.

Foto: Alessandro Trovati, ČTK/AP

Rakušan Manuel Feller v akci. Medaile na něj při MS nezbyla. Foto: Alessandro Trovati, ČTK/AP

Článek

Zmar vrcholil v závěru šampionátu. Manuel Feller nevyužil vedení po 1. kole slalomu a skončil bez medaile - až sedmý. Jindy bylo ke zlatu pro rakouské barvy ještě blíže. Nina Ortliebová ve sjezdu ztratila na první příčku jen 0,04 sekundy...

Šampionát bez nejcennějšího kovu zažili Rakušané naposledy v Crans-Montaně v roce 1987. V medailové bilanci skončili naši sousedé na osmém místě, tak nízko byli podle statistik naposledy v roce 1938, před druhou světovou válkou.

Vrcholná akce bez zlatého zářezu hrozila Rakousku i v Aare v roce 2019. Situaci ale zachránil na poslední chvíli Marcel Hirscher ve slalomu. Tentokrát to nevyšlo.

"Získali jsme na sedm medailí, ale zlatá nám ve sbírce chybí, a to bolí" uvedl šéf alpského úseku Rakouského svazu Herbert Mandl.

Největší zklamání? Rychlostní disciplíny mužů. „Nezískat v nich ani jednu medaili je slabý výkon. Totéž ale předvedl i silný tým ve slalomu," hodnotil dále činovník.

Legendární Benjamin Raich, celkový vítěz Světového poháru z roku 2006 a desetinásobný medailista na MS, se podle ORF snažil vidět situaci méně dramaticky: „Jde o neuspokojivý výsledek, ale je třeba říci, že se to tak stane poměrně rychle. Více mě ale znepokojuje, že se nám nevydařil juniorský šampionát v St. Antonu. Svaz má před sebou spoustu práce. Musíme však zůstat klidní a nakonec to bude dobré."

Reklama

Související témata: