Rubriky:

FORTUNA:LIGA

Čelůstka se rozhodl pro Spartu. Nabídla mu jistotu. Domů chtěl i kvůli dítěti

9. srpna 2020 07:19 - Praha

Sparta v přestupovém období sází na zkušenost a jména. Příchod reprezentačního stopera Ondřeje Čelůstky patří k největším letním přestupům. Z Turecka odešel i kvůli neshodám s trenérem Antalyasporu a domů se vrátil také kvůli rodině, těší se na druhého potomka. Víc na očích bude i trenérovi národního týmu. „Odpovědnosti a role lídra se nebojím,“ zdůraznil.

 

sparta.cz

Hrál jste za Palermo, Trabzonspor, Sunderland, Norimberk a Antalyaspor. Zatoužil jste po deseti letech v cizině i po návratu domů?

Na cestě je druhé dítě, a při tom všem, co se teď děje ve světě, mám na mysli především koronavir, který zasáhl prakticky všechny kluby, mi návrat domů dával o to větší smysl.

Když vám zavolal sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický, jak dlouho jste nad nabídkou přemýšlel?

Telefonoval mi už v průběhu jara. Vážil jsem si, že mě oslovil právě on, jedna z legend českého fotbalu. Zájem Sparty mě potěšil. V Turecku jsem po restartu soutěže měl nějaké problémy s trenérem Tunou. Dostal jsem ale od vedení Antalyasporu nabídku na prodloužení smlouvy, protože s prezidentem klubu i sportovním ředitelem jsem měl dobré vztahy.

Sparta kupuje reprezentanta! Čelůstka kopal i za Slavii, jistil postup na EURO

Přeci jenom, s podporou vedení klubu byste se na hřiště nedostal?

Vztah s trenérem je klíčový, ten nefungoval. Trenér zůstal, tak jsem odešel. Chci hrát, i kvůli mistrovství Evropy, které bylo o rok posunuté. I když nevíme, jestli bude. Věřím, že ano.

Zájemců bylo podle médií víc, co rozhodlo pro Spartu?

Vyhodnotil jsem si to tak, že zájem Sparty je vážný a velký, jedná se o nejúspěšnější český klub, který má stále jméno i v Evropě, rozhodl jsem se pro ni. Přišel jsem jako volný hráč. Z mého pohledu jsme se dohodli na velmi dobrých podmínkách, dostal jsem tříletý kontrakt. V jednatřiceti letech je to pro hráče velmi důležité.

Deset let jste působil v zahraničí, poznal čtyři kvalitní soutěže. Jaké nejcennější zkušenosti jste si přinesl domů?

Především jsem se naučil starat sám o sebe a rodinu, bez blízkosti příbuzných. Samozřejmě jsem získal i velké fotbalové zkušenosti. Už půlroční hostování v Palermu bylo obrovskou školou. Bylo mi dvacet. Doma jsem měl pomoc po ruce, venku jsem byl hozený do vody a musel plavat. První štace úplně nevyšla, kádr Palerma byl velmi silný, hrál dokonce o účast v Lize mistrů, nakonec z toho byla Evropská liga, v níž se Palermo utkalo i se Spartou. Od Palerma jsem se odpíchnul na další štace. Když jsem přišel do Trabzonsporu, už jsem věděl, jak to v zahraničí chodí, že to není legrace a musím se o sebe postarat. Uměl jsem vyhodnotit, co je důležité. Když jsem byl venku s rodinou, manželka mi vytvořila skvělé zázemí.

Slavia? Nepříjemná otázka... Čelůstka však žije přítomností, Spartou

Kolika cizími jazyky vlastně mluvíte?

Nejraději mám italštinu, domluvím se anglicky, docela německy a zvládl jsem i turečtinu.

Většina hráčů má svého agenta, který za ně vyřizuje i smlouvy. Vy prý nemáte žádného. Cítíte se víc svobodný v rozhodování, nebo spíš zažíváte větší nervy?

Poslední tři roky jsem spolupracoval s jedním zahraničním agentem, ale neměli jsme nic podepsaného. Naše spolupráce fungovala dobře a já získal hodně zkušeností i v této oblasti. Když jsem se vracel do Česka, udělal jsem si to po svém. Když jednání přešla do fáze, kdy se mělo hovořit o konkrétních číslech, což je pro samotného hráče přeci jenom složité, dal jsem mandát velezkušenému hráčskému agentovi Pavlu Paskovi. Patří mu velký dík, protože jednání byla korektní a dopadla podle mých představ.

Sparta loví české reprezentanty! Kanga si přijel na Letnou pro ceny

Vraťme se do Sparty, vedení klubu vás angažovalo jako hráče, který má nejen velké zkušenosti, ale stále i touhu vyhrávat. Měl byste být i jedním z lídrů týmu. Berete to?

Toho jsem si plně vědomí. Už když jsem se po létech vrátil do reprezentace a začali jsme kvalifikaci o mistroství Evropy, média mě spojovala právě s rolí lídra obrany. Té odpovědnosti jsem se nezříkal. K roli lídra mě vlastně předurčuje věk, zkušenosti ze zahraničí i reprezentace, a já také cítím, že mým úkolem bude i pomáhat mladším spoluhráčům. To platí na hřišti i v kabině. Klukům jsem řekl, že bude důležité, abychom vytvořili dobrou partu, což se pozitivně projeví i na hřišti. Nikdy neuhýbám, vím, že budu pod větším tlakem a očekáváním, ale přišel jsem pomoci Spartě, aby zase byla úspěšná.

Takže věříte, že přišel čas, aby se o titul poprala se Slavií a Plzní...

Samozřejmě! Po koronavirové pauze odehrála Sparta výborné jaro, získala pohár, hodně jsem ji v Turecku sledoval. Od povedeného závěru jara se můžeme odpíchnout. Vnímám pozitivně změny, které se dějí v jejím kádru v létě.

Nejdřív Rusko, teď Kazachstán. Radakovič míří ze Sparty za Bílkem

Odpočinul jste si, když turecká Süper lig skončila o posledním červencovém víkendu?

Měl jsem dovolenou nějakých čtrnáct dní. Snažil jsem se vypnout, ale psychicky to moc nešlo, protože jednání probíhala, byl jsem na telefonu. Pomáhal jsem i manželce, potomka čekáme každým dnem. Cítím se ale dobře a koncentruji se na přípravu, kterou chci zvládnout co nejlépe a od ní se odrazit do nové sezóny.

Znal jste před tím někoho ze Sparty?

Znám především z reprezentace Libora Kozáka, Bořka Dočkala, to jsou kluci z mého ročníku. Vlastně i Láďu Krejčího, i když je mladší. A dokonce také Davida Moberga Karlssona, kterého jsem potkal v Sunderlandu. Ostatní rád poznávám, věřím, že týmová chemie zafunguje a budeme úspěšní.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

  Karviná - Ml. Boleslav dnes 16:30
20200926T16:30:00+0200
Karviná vs. Ml. Boleslav
Karviná vs. Ml. Boleslav
Karviná
Ml. Boleslav
  Teplice - Ostrava dnes 16:30
20200926T16:30:00+0200
Teplice vs. Ostrava
Teplice vs. Ostrava
Teplice
Ostrava
  Zlín - Olomouc dnes 16:30
20200926T16:30:00+0200
Zlín vs. Olomouc
Zlín vs. Olomouc
Zlín
Olomouc
  Slavia - Slovácko dnes 19:00
20200926T19:00:00+0200
Slavia vs. Slovácko
Slavia vs. Slovácko
Slavia
Slovácko

Časová osa: Fortuna liga

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..