Fotbalová disciplinárka: Pilař s agentem předpisy neporušili

8. prosince 2011 17:44 - PRAHA

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) rozhodla, že nezahájí řízení s plzeňským záložníkem Václavem Pilařem a jeho agentem Jiřím Stejskalem v kauze kolem přestupu do Wolfsburgu. Podle komise ani jeden z nich totiž neporušil předpisy, týkající se transferů. ČTK o tom informoval mluvčí komise Jaroslav Kolář. Pilař zároveň v reakci na jednání hráčské asociace (ČAFH) z fotbalových "odborů" vystoupil.

 

Petr Hloušek, Právo

Pilařův chystaný odchod do Wolfsburgu se stal důvodem k přestřelce, kterou vedou agent a vedení Viktorie Plzeň, v níž je reprezentační záložník od léta na hostování z Hradce Králové.

Zatímco Stejskal i jeho právní zástupce jsou přesvědčeni, že fotbalista si mohl během hostování domlouvat chystaný letní přestup do německého klubu, Západočeši tvrdí, že bez jejich vědomí nemůže hostující hráč o přestupu jednat. Na jeho letní přestup z východu Čech má totiž Viktoria opci s vedením hradeckého klubu. Druhá strana je ale přesvědčena, že Pilař má právo sám rozhodnout, do kterého klubu přestoupí. Zvlášť, když jeho smlouva v Plzni vyprší 30. června příštího roku.

Komise se přiklonila na stranu hráče

Fotbalový soud se dnes nepřímo přiklonil na stranu hráče. "Komise prošetřila okolnosti kolem snahy hráče Václava Pilaře přestoupit do Wolfsburgu. Cílem bylo zjistit, zda nedošlo k porušení předpisů o statusu a přestupech hráčů a dále k porušení etického kodexu chování agenta hráčů. Disciplinární komise nezjistila porušení ani v jednom z případů, a proto disciplinární řízení v této záležitosti nezahájila," uvedl Kolář.

Václav Pilař se proti Bohemians 1905 vrátil do sestavy a k výhře pomohl parádním gólem.Václav Pilař se proti Bohemians 1905 vrátil do sestavy a k výhře pomohl parádním gólem.foto: ČTK/Petr Eret

Rozhodnutí přivítala Kateřina Radostová, právní zástupkyně hráče a agenta, která dnes také před disciplinárkou vypovídala. "Jsem ráda, že disciplinární komise uznala, že oba pánové postupovali podle platné transferové legislativy," uvedla odbornice na sportovní právo.

O to zvláštněji podle ní působí další kroky hráčské asociace (ČAFH), která se přes Pilařova vyjádření v minulých dnech dál snažila do situace vstupovat. "Přes naše vyjádření, že si pan Pilař nepřeje, aby se hráčská asociace do celé věci zapojovala, došla v minulých dnech do Wolfsburgu žádost o zaslání potřebných dokumentů s odkazem na jednání disciplinární komise. Předseda disciplinárky ale dnes řekl, že o nic podobného ČAFH nežádal," podivuje se Radostová nad dalšími kroky hráčských odborů.

Pilař reagoval takřka okamžitě a z ČAFH vystoupil. "Hráč zaslal asociaci písemně, že si přeje, aby se do jeho případu už nevměšovala a současně podal žádost o vystoupení z jejích řad," dodala právnička.

Spokojen odcházel i Stejskal. "Dostali jsme se o situace, kdy jsem už přestával věřit sám sobě. Ale doktorka Radostová mě ujistila, že jsme jednali podle regulí, to mě uklidnilo a dnes se vše jen potvrdilo. Je to škola života, nechci už na nikoho házet špínu," řekl Stejskal, pro kterého je nyní prioritní, aby se transfer dotáhnul. "Kluby jsou domluvené na podmínkách, během týdne se to vyřeší tak, že Vašek ve Wolfsburgu podepíše všechno spojené s přestupem," dodal agent.

Celá kauza může mít dopad na fungování hráčských odborů v rámci českého fotbalu a upozornila i na možný střet zájmů, což tvrdí například zástupci Ligové fotbalové asociace (LFA). "Nevím, co by mohlo důrazněji upozornit na případné problémy, ke kterým by došlo, pokud by disciplinární komise celý případ převzala a došla k nějakému závěru. Nedokážu si představit, jak by postupovala odvolací komise na případné odvolání, když v jejím čele jsou stejní funkcionáři jako v hráčské asociaci," připomněl další rozměr dnešního rozhodnutí předseda LFA Dušan Svoboda, jenž ve výkonném výboru FAČR zastává pozici místopředsedy za ligu.

ČTK

ČT sport 4:1 Jablonec - Teplice 4:1 dohráno
20210507T18:00:00+0200
Jablonec vs. Teplice
Jablonec vs. Teplice
Jablonec
Teplice
  Zlín - Opava dnes 15:00
20210508T15:00:00+0200
Zlín vs. Opava
Zlín vs. Opava
Zlín
Opava
  Plzeň - Příbram dnes 17:00
20210508T17:00:00+0200
Plzeň vs. Příbram
Plzeň vs. Příbram
Plzeň
Příbram
  Brno - Ml. Boleslav dnes 17:00
20210508T17:00:00+0200
Brno vs. Ml. Boleslav
Brno vs. Ml. Boleslav
Brno
Ml. Boleslav
  Bohemians 1905 - Liberec dnes 19:30
20210508T19:30:00+0200
Bohemians 1905 vs. Liberec
Bohemians 1905 vs. Liberec
Bohemians 1905
Liberec

Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - FORTUNA:LIGA


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Výsledky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..