Nachystáni jsou tajní i drony! Pozor na vlajky i každé slovo. Třaskavá fotbalová bitva je tu

14. listopadu 2019 16:21 - Plzeň

Bezpečnostní přípravy jsou podle všeho větší než kdykoli jindy. Policejní manévry před dnešním utkáním Česko - Kosovo běží v tuto chvíli už naplno. Za pár hodin vypukne v Plzni fotbalová bitva, která není pozoruhodná jen tím, že Češi si mohou s předstihem vykopat postup na mistrovství Evropy 2020. Mimořádně sledováno bude dění v hledišti i všude kolem. Nasazeny mají být až stovky policistů, vypomáhají mimo jiné pořádkové jednotky ze sousedních krajů.

 

Lada Pešková, ČTK

Utkání označil již dříve předseda FAČR Martin Malík jako vysoce rizikové. S ohledem na postavení Kosova, které bylo součástí Srbska a které zatím coby samostatné neuznaly všechny země, se podle neoficiálních informací o zápas zajímají také tajní, tedy zpravodajské služby.

Česko před časem Kosovo uznalo na rozdíl třeba od Slovenska, Řecka, Španělska či Ruska, před nedávnem se proti tomu ovšem vyslovil český prezident Miloš Zeman.

Před čtyřmi lety zařídil Darida premiérovou trefou postup na EURO, teď tam chce reprezentaci dovést jako kapitán

Podle médií bylo před prvním vzájemným soubojem v Kosovu zadrženo několik Čechů, kteří u sebe měli předměty na podporu Srbska. Něco takového by teď mohlo způsobit problém domácí asociaci. Ve hře by mohl být i trest pro reprezentaci. FAČR proto přistoupila k přísnějším opatřením, mimo jiné při prodeji vstupenek. Ale pozor i na další záležitosti.

Překvapení: O kosovské fotbalisty se stará trenér futsalové Sparty!

Kosovo je horkým politickým bramborem. Středem pozornosti tak bude každé slovo na transparentu. Je tu zjevná obava z nečekané situace.

„Ze strany UEFA jasně zaznělo, že projevy jakéhokoliv rasového nebo politického podtextu k fotbalu nepatří a nebudou tolerovány. UEFA je připravena sáhnout k exemplárním trestům,“ varoval šéf FAČR Malík.

Oslavenec Brückner vyslovil před konfrontací s Kosovem ultimatum

Brány stadionu se otevřou už tři hodiny před výkopem. U vstupu se totiž mohou tvořit fronty kvůli kontrole osobních dokladů, zároveň návštěvníky čekají zevrubné bezpečnostní prohlídky. Na stadion se nesmí vnášet žádné zbraně, větší batohy nebo tašky, pyrotechnika, láhve, plechovky, laserová ukazovátka či fotoaparáty. Zakázané jsou také transparenty.

Jak s vlajkami? „Na stadionu budou povolené pouze české, případně vlajky českých měst a regionů. Vstup nebude umožněn s žádnou jinou choreografií, tím spíš s politickými hesly,“ upozorňuje asociace.

V Plzni představili před nedávnem drony, které se jako první v ČR staly součástí integrovaného záchranného systému (IZS). V akci mohou být i dnes.

Lada Pešková, ČTK

Věří, že utkání bude vyprodané. Soupeř má k dispozici klasicky hostující sektor, dorazit by mělo asi 600 kosovských příznivců.

Na místě bude pořádková policie z Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje, dopravní policie, antikonfliktní tým, psovodi se psy a policisté na koních, řekla ČTK policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Před zápasem, během něj i po jeho skončení bude policie průběžně shromažďovat a vyhodnocovat aktuální informace. „K tomu nám bude pomáhat vrtulník a také mobilní monitorovací centrum,“ řekla Brožová.

Angažmá ve Spartě mu nevyšlo, v Liberci udivoval i Trpišovského a spol. Překvapí teď „chameleon“ Česko?

Podle plzeňského radního odpovědného za bezpečnost Martina Zrzaveckého město v případě potřeby poskytne policii k monitorování situace městské drony a jejich piloty, kteří jsou nově součástí integrovaného záchranného systému.

Česká reprezentace drží před předposledním z osmi utkání kvalifikace na druhém postupovém místě ve skupině před Kosovem jednobodový náskok. Pokud vyhraje, s předstihem si zajistí účast na šampionátu.

vap, ČTK, Sport.cz

Časová osa: EURO - Mistrovství Evropy 2021

Filtr článků - ME 2021


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..