Další tradiční slovenský klub končí. Petržalka hrála i Ligu mistrů, teď rozpustila hráčský kádr

2. dubna 2020 09:13 - Bratislava/Praha

Další slovenský fotbalový klub je na dně. Momentálně sice druholigový, ale i tak patřil bratislavský FC Petržalka k tradičním klubům v zemi východních sousedů. Po rozdělení republiky prošel různými peripetiemi, ale v roce 2004 nově ustavený FC navazoval na historii klubu založeného už v roce 1898 pod názvem Pozsonyi Torna Egyesület. Teď rozpustil hráčský kádr a fotbalisté jsou bez angažmá.

 

David Inneman/FK Dukla Praha

Nejdřív sedminásobný slovenský mistr Žilina, teď Petržalka, která má na kontě dva tituly v Corgoň lize a dvě vítězství ve Slovenském poháru.

Už odchod asistenta trenéra Jána Ďurici signalizoval, že se v době koronavirové pandemie v Petržalce ekonomické a finanční problémy kumulují. Bývalý slovenský reprezentant, který startoval na světovém šampionátu v roce 2010 i na mistrovství Evropy ve Francii o šest let později a jenž na sklonku kariéry hrál za pražskou Duklu, skončil v klubu sám už začátkem března.

První český fotbalista na dlažbě! V životě bych si nemyslel, že něco takového Žilina udělá, zlobí se obránce

Nyní došlo na hráče, neboť celý kádr byl rozpuštěný. Slovenský Šport dokonce dodává, že hráči nemají sebemenší možnost se jakkoli bránit. V klubu totiž neměl nikdo z nich podepsanou smlouvu. Dokonce ani amatérskou. Angažmá hráčů bylo založeno jen na ústní dohodě.

Slovenský fotbalový svaz šetří. Také Hapal souhlasil se snížením platu

Přitom v sezoně 2005/06 hrála Petržalka skupinovou fázi Ligy mistrů. Dva roky poté však klub opustil majitel a mecenáš Ivan Kmotrik, který odešel do konkurenčního Slovanu a Petržalka se znovu dostala do finančních těžkostí. Na čas je zažehnal dr. Jozef Vengloš mladší, ale zanedlouho se v nich nořil zase.

Klub putoval z jednoho bratislavského hřiště na druhé až konečně naše nový domov znovu na pravé straně Dunaje na novém stadionu a vrátil se alespoň do II. ligy.

Končí všichni hráči i realizační tým. Slavný hokejový klub přistoupil k radikálnímu kroku

V ní před přerušením soutěže figuroval na 14. sestupové příčce. Sestupu se však obávat nemusí, neboť nižší fotbalové soutěže na Slovensku byly ukončeny, výsledky anulovány, takže nikdo nebude postupovat ani sestupovat.

Petržalka tak může ve II. slovenské lize pokračovat. I když nejspíš jen s dorostenci.

„Vedla nás k tomu současná epidemiologická situace a její ekonomický dopad na fungování klubu," vysvětluje vedení Petržalky na svých stránkách, že jedině tak mohlo zachránit zdroje nezbytné pro další existenci klubu.

Co bude dál?

Zároveň dodal, že kdyby snad přece jen přerušený ročník druhé ligy začal a hráči by měli zájem v Petržalce pokračovat, nic by jim v tom nebránilo.

Pokud ale k restartu soutěží nedojde, budou v Petržalce dál fungovat mládežnické celky. Budoucnost prvního mužstva je však nejistá. „Budeme ji řešit až po skončení současné celospolečenské krize," přiznává vedení Petržalky.

zp, Sport.cz

Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Patička stránky: