Rubriky:

Evropské ligy

Živě

Zelenka: Chci Turkům rozumět, kdyby říkali, že jsem blbec

9. ledna 2006 09:04

Záložníkovi Sparty Lukáši Zelenkovi se do Turecka nechtělo. Obavy z prostředí brzdily jeho rozhodnutí přestoupit do Manisasporu, osobní návštěva ale chmury zahnala. Nyní je Zelenka nadšený a spokojená může být i Sparta. "Na tu bídu, co jsme na podzim hráli, včetně mne, dostala hodně peněz," říká Zelenka v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Do Turecka se vám nechtělo, nakonec jste podepsal Manisasporu na čtyři a půl roku, co vás přesvědčilo?
To je pravda, nechtěl jsem tam, měl jsem strach z prostředí, proto jsem se letěl přesvědčit, jaké to ve skutečnosti je. Telefonoval jsem před tím i s Petrem Johanou a Michalem Medunou, kteří v Manisasporu hrají. Když jsem pak viděl na vlastní oči, jaké má klub zázemí, jak vypadá Izmir a především, jak o mne stojí, přesvědčilo mě to. Dokonce jsem z toho nadšený. Pan Zíka ze Sport Investu mi dohodl skvělé podmínky.

Tedy i peníze, prý budete brát ročně téměř třicet miliónů korun...
Tolik se říká? O penězích nemluvím, takže k té částce nic neřeknu, ale faktem je, že jsem si oproti Spartě výrazně pomohl.

Loučení s Letnou asi nebylo nejlepší nebo ano?
Když jsem šel někdy v sedmnácti do Anderlechtu, moc lidí mě neznalo. Vrátil jsem se a snad pro Spartu něco udělal. Ale teď jsem měl pocit, že už mě tam nechtějí a oddechli si, že jdu pryč... To mě mrzí. Na druhou stranu, můžeme být spokojení já i Sparta. Oba jsme si pomohli. Na tu bídu, co jsme na podzim hráli, včetně mne, dostala hodně peněz.

Prý zinkasuje v přepočtu pětašedesát miliónů korun...
To nemohu komentovat, ale budou to slušné peníze. To mi věřte.

Vraťme se do Turecka, byl kolem vás blázinec, když jste přijel?
Ohromný! Oni jsou velice impulzivní. Když jsem přebíral dres s číslem 77, všichni fotoreportéři a kameramani na mne křičeli, abych se otočil zrovna k nim. Berou mě tu za velikou hvězdu. Zatím... Snaží se mi splnit vše, na co si vzpomenu, fakt jsou perfektní. Klub má také velké ambice, snad je nezklamu.

Z Turecka je ale do reprezentace mnohem dál, než z Letné. Nemáte obavu, že jste zahodil šanci, zahrát si na mistrovství světa?
Chcete říct, že s podzimními výkony bych se tam podíval... V tom to není. I tohle jsem chvilku zvažoval, ale řekl jsem si, že když budu hrát dobře a trenér mě bude potřebovat, ví, kde mě najde. Konečně, do slovenské reprezentace se také jezdí z Turecka. Jenže v té naší je větší konkurence.

Vybral jste si už bydlení?
Našli jsme krásný dům s velikou zahradou v luxusní čtvrti na předměstí Izmiru. Paráda! Už ho vybavují. Koncem ledna by se tam měla ke mně nastěhovat manželka s oběma dětmi.

Budete se učit turecky?
Už mám dvě konverzační knížky, slovníček i mapu. V Manisasporu je navíc člověk, který Čechům podle potřeby překládá a pomáhá. Vždyť tam budeme tři Češi a ještě Slovák Hološko. Hlavně se chci sám co nejdřív naučit základy, abych se domluvil. A také jim chci rozumět, třeba kdyby si vedle mne v kabině říkali, že jsem blbec.

Na pár dní jste se vrátil z Manisy do Prahy, kdy letíte zpátky?
V pondělí i s Filipem Hološkem a hned zamíříme do Antalye, kde je mužstvo na soustředění. Zatím znám nové spoluhráče, kromě Meduny s Johanou, jen z velkého plakátu.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.