Hlavní obsah

GLOSA: Kredit Spartě za Evropu. Byť zatím jen splnila povinnost

3:20
3:20

Chcete-li článek poslouchat, přihlaste se

Fotbalová Sparta ladně protančila ligovou fází Konferenční ligy, postoupila přímo do osmifinále. Razítko na účast mezi nejlepší šestnáctkou dala čtvrteční přesvědčivou výhrou 3:0 nad Aberdeenem. Na letenský pohárový podzim však existují dva úhly pohledu. První ho podává jako nesmírně úspěšný, ten druhý jen jako splněnou povinnost. Který je blíž realitě?

Foto: Sport.cz

Sparta splnila povinnost a postoupila v Konferenční lize.

Článek

Nalézt v tomto případě čistou, objektivní odpověď je poměrně složité. Obecně - postup do osmifinále evropského poháru je bezesporu úspěch. Jen chorobný pesimista a blázen může toto zpochybnit. A je úplně jedno, že jde „pouze“ o Konferenční ligu, která je kvalitativně v nedohlednu za Ligou mistrů a o dvě třídy níž než Evropská liga.

Zatímco Shamrock a Aberdeen byly v Konferenční lize do počtu, zbylí soupeři Sparty - Raków, Legie Varšava, Rijeka, Craiova - rozhodně žádní nazdárci nebyli. Pokud by Haraslín a spol. nevzali Konferenční ligu stoprocentně vážně, ani náhodou by z ligové fáze nevygenerovali 13 bodů a konečné 4. místo.

Sparta zaslouží kredit. Už jen tím, že neobětovala evropskou scénu české lize, jako v uplynulé sezoně Slavia. Ta účinkování v Evropské lize ukončila už po ligové fázi, aniž by významně přispěla do českého pohárového koeficientu.

Na druhou stranu je namístě argument, že pro klub kalibru Sparty, která má ambice na Ligu mistrů, je Konferenční liga prostě málo. Jednoznačně. Bezpochyby. „Sparta je favoritem soutěže,“ prohlásil bývalý záložník Plzně a české reprezentace Martin Fillo v pořadu Bodlo na Sport.cz.

Přespříliš optimistická věta? Nikoli. Je absolutně namístě. Je sympatické, že se sparťané neschovávají za fráze a klišé, ale popisují realitu tak, jak je. Tedy, že otevřeně mluví o celkovém triumfu.

„V Konferenční lize můžeme porazit každého soupeře,“ pronesl brankář Peter Vindahl. Trenér Brian Priske přitakal. Z top pěti evropských lig (Anglie, Španělsko, Německo, Itálie, Francie) je mezi 24 týmy, které si to na jaře rozdají o vítězství v Konferenční lize, pouze pět mužstev. Crystal Palace, Vallecano, Mohuč, Fiorentina, Štrasburk.

Navíc je možné, že například Crystal Palace upřednostní boj o Ligu mistrů, v Premier League atakuje první čtyřku. Ostatně, do závěrečného duelu ligové fáze proti finskému Kuopiu nasadil „béčkovu“ sestavu. Vzhledem k sobotnímu duelu anglické ligy na půdě Leedsu.

Obecně, není velkým tajemstvím, že kluby z top evropských soutěží zajímá Konferenční a Evropská liga většinou až od čtvrtfinále. V březnovém osmifinále navíc narazí Sparta na některého z kvarteta Celje, Alkmaar, Noah (Arménie), Drita. Ať už se Pražané postaví jakémukoli z těchto týmů, budou jasnými favority.

Takže - v případě Sparty a jejímu účinkování v Konferenční lize lze částečně souhlasit s oběma úhly pohledu. Postup do jara lze opravdu označit za splněnou povinnost, na druhou stranu se zase nejedná o nicotný úspěch. Všichni sparťani však správně cítí, že k opravdu velkému úspěchu vede ještě dlouhá cesta. Přes čtyři soupeře. Rozhodně není nereálná.