Ostrava rozebrala Budějovice během 21 minut

OSTRAVA

Třemi góly v rozmezí pouhých jednadvaceti minut okořenili fotbalisté ostravského Baníku svou podzimní premiéru. Hosty z Českých Budějovic položili na lopatky svými zářezy Žůrek, Drozd a Čížek. Ostravané se přitom museli obejít bez špílmachra Radka Slončíka, který po problémech s transferkartou přihlížel utkání jen z hlediště.

Českobudějovický hráč Jaroslav Schindler (vpravo) uniká střelci prvního ostravského gólu Liboru Žůrkovi.

Ostravské fotbalisty vyprovodila na trávník nová klubová hymna a její tóny měly na svěřence Františka Komňackého blahodárný vliv. Sotva dozněla a rozhodčí zahájil hru, řekl si věčný ostravský náhradník Žůrek pohybem Ličkovi o přihrávku a po excelentním slalomu ve velkém vápně splatil koučovu důvěru vedoucím gólem. Časomíra začala v tu chvíli zrovna odkrajovat druhou minutu.

Příchuť debaklu

Lepší start si Ostravané nemohli přát a na jejich hře to bylo znát. Jen občasná zaváhání v defenzívě dávala Jihočechům naději. Jako v osmé minutě, kdy si Svoboda pohrál s Dvorníkem, ale jeho ránu stačila ostravská obrana zblokovat na roh.

Pak už přišel tvrdý ostravský direkt. Pennerovu hrubku ve středu pole a dělovku Žůrka, která i přes zákrok gólmana Semana padala do sítě, ještě na brankové čáře zažehnal Schindler. V 19. minutě však českobudějovická obrana neuhlídala ve vzduchu hlavičkáře Drozda a ten umístil Látalův načechraný centr nekompromisně do levého horního rohu.

Domácí definitivně získali klid a diváky bavili uvolněným kombinačním fotbalem, ve kterém hostům chvílemi na delší dobu vůbec nepůjčili míč. Po utěšené akci se zrodil i třetí gól. Ke slovu před ním přišla letní akvizice Baníku Heinz, který našel nekrytého Čížka a jeho zásah hlavou dal výsledku už v 21. minutě příchuť debaklu. A to ještě vzápětí Seman vytáhl další Bolfův pokus.

Vlastní gól Bolfa

Ze hry pak šel pravý krajní bek Homoláč, jemuž se z průniků rychlonohého Žůrka musela motat hlava, ale tím kouč Tobiáš ostravskou kanonádu jen pozastavil. Na zvrat hosté neměli. Mohli však alespoň snížit, když Lafata utekl nedůraznému Dvorníkovi, avšak levačkou pohladil jen tyčku.

Třemi zásahy v první půli Ostrava svůj gólový účet vyčerpala, o další dramatické momenty před budějovickou brankou přesto nebyla nouze. Baník hrozil zejména z dálky. Dvakrát tvrdě vypálil Pospěch, ale nejblíž měl ke gólu razantní pokus Besty, který trefil pravou tyč.

Nakonec i jediný čestný úspěch hostů měl na svědomí hráč domácího celku. Tři minuty před koncem se hlavou do vlastní sítě trefil dezorientovaný Bolf, ale vydařený ostravský podvečer tím ani moc nepokazil.

Baník Ostrava - České Budějovice 3:1
Poločas: 3:0. Branky: 2. Žůrek, 19. Drozd, 21. Čížek - 87. vlastní Bolf. Rozhodčí: Jára - Filípek, Holub. ŽK: Látal, Drozd - Sivok, Adam, Penner, Chlebek. Diváci: 6707.
Ostrava: Laštůvka - Pospěch, Bolf, Dvorník, Drozd - Látal, P. Besta, Lička (90. Krpec), Čížek - Heinz (81. Prohászka), Žůrek (73. Bystroň). Trenér Komňacký.
České Budějovice: Seman - Homoláč (31. Gruber), Horejš, Schindler, Penner - Svoboda, Adam (88. Bouchal), Chlebek, Sivok, Čáp (64. Vozábal) - Lafata. Trenér Tobiáš.