Real Madrid - CSKA 0:3Real dostal nářez od CSKA, moskevskému celku to nestačí. Lyon uhájil postup na Ukrajině

Madrid

Vypadá to jako výsledek z říše snů, ale je pravdivý. Moskevský CSKA vyhrál na hřišti Realu Madrid 3:0, přes senzační vítězství v závěrečném kole základní skupiny fotbalové Ligy mistrů nebude ruský celek pokračovat na jaře v pohárových bitvách. V souboji o třetí příčku na dálku neuspěl s Plzní, která vyválčila postupovou výhru nad AS Řím a zahraje si play off Evropské ligy. V přímé bitvě o postup Lyon uspěl proti Šachtaru, na jeho půdě hrál 1:1, což mu na pokračování v LM stačilo.

Fjodor Čalov (vpravo) z CSKA se raduje z gólu proti Realu Madrid.

Ruský celek vyhrál nad Realem už doma 1:0. Španělský gigant, pro nějž to dosud byla jediná ztráta, už měl jisté prvenství ve skupině, a tak dnes nasadil několik náhradníků. CSKA toho využil a góly Fjodora Čalova, Georgije Ščennikova a Arnora Sigurdssona připravil Realu nejhorší domácí porážku v historii evropských pohárů.

Real za týden vstoupí do mistrovství světa klubů a duel s CSKA ho nezastihl v nejlepším rozpoložení. V úvodu ještě byl aktivnější a vytvářel si šance, které zejména Asensio zahazoval. Jenže v 37. minutě zůstal na hranici vápna volný Čalov a technickou střelou poslal CSKA do vedení.

Navíc ještě do poločasu defenziva Realu chybovala podruhé, Fernandez se dostal za obranu a jeho sraženou střelu dorazil do sítě Ščennikov. Od té doby už Real zápas vypustil a v závěru ještě inkasoval po střele Sigurdssona. Ruský celek tak jako první tým v pohárové historii vyhrál na Santiago Bernabéu o tři góly, ale kvůli výsledku z Plzně neměl proč slavit.

Lyon v Kyjevě proti Šachtaru Doněck uhájil postup do osmifinále z druhého místa skupiny F. Na ukrajinský celek zbyla třetí příčka a přesun do Evropské ligy. Hoffenheim s Pavlem Kadeřábkem zůstal po porážce 1:2 na hřišti Manchesteru City poslední.

Šachtar potřeboval k postupu vyhrát a šel do vedení gólem Júniora Moraese. Jenže v 65. minutě srovnala hvězda Lyonu Nabil Fékir pěknou střelou do šibenice a za silného sněžení už ukrajinský celek postupový gól nevstřelil.

Skupinu E vyhrál Bayern Mnichov. Dostat se před něj mohl Ajax Amsterodam, který doma v přímém souboji ještě tři minuty před koncem vedl 2:1, ale nakonec jen remizoval 3:3 a zůstal druhý. Bayern tak uhájil výhodu při pondělním losování osmifinále, kde bude mezi nasazenými celky.

Ajax, který v nominaci neměl českého útočníka Václava Černého, dokázal ve druhé půli dvěma góly Dušana Tadiče otočit skóre. Jenže v 87. minutě vybojoval Thiago penaltu a tu proměnil Robert Lewandowski svým druhým gólem v utkání. Hned vzápětí navíc mířil přesně i Kingsley Coman a Bayern vedl. Hektická koncovka ale ještě v nastavení přinesla vyrovnání Ajaxu zásluhou Nicolase Tagliafica.

O překvapení se postaral Bern, jenž se rozloučil se soutěží výhrou 2:1 nad Juventusem Turín, kterému připravil teprve druhou soutěžní porážku v sezoně. Obě branky vstřelil Guillaume Hoarau. Italský mistr i s Cristianem Ronaldem v sestavě tak hazardoval s prvenstvím ve skupině, ale Manchester United šanci nevyužil a také prohrál 1:2 ve Valencii.

Závěrečné 6. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:
Skupina G:
Real Madrid - CSKA Moskva 0:3 (0:2)
Branky: 37. Čalov, 43. Ščennikov, 73. Sigurdsson. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares - Miguel, Pinheiro (všichni Portug.).
Real: Courtois - Odriozola, Vallejo, Sánchez, Marcelo (74. Carvajal) - Llorente (58. Kroos), Isco, Valverde - Asensio, Benzema (46. Bale), Vinícius. Trenér: Solari.
CSKA: Akinfejev - Nababkin, Becao, Magnússon - Mário Fernandes, Bistrovič, Vlašič, Ščennikov - Obljakov (89. Kučajev), Čalov (84. Hernandez), Sigurdsson. Trenér: Gončarenko.
Benfica Lisabon - AEK Atény 1:0 (0:0)
Branka: 88. Grimaldo. Rozhodčí: Madden - Mather, Carr - Robertson, Muir (všichni Skot.). ČK: 87. Galanopulos (AEK).
Ajax Amsterodam - Bayern Mnichov 3:3 (0:1)
Branky: 61. a 82. z pen. Tadič, 90.+5 Tagliafico - 13. a 87. z pen. Lewandowski, 90. Coman. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore - Rainville, Abed (všichni Fr.). ČK: 67. Wöber - 75. Müller.
1.Bayern Mnichov642015:514
2.Ajax Amsterodam633011:512
3.Benfica Lisabon62136:117
4.AEK Atény60062:130
Skupina F:
Šachtar Doněck - Lyon 1:1 (1:0)
Branky: 22. Júnior Moraes - 64. Fékir. Rozhodčí: Kuipers - van Roekel, Zeinstra - Higler, van Boekel (všichni Niz.).
Manchester City - Hoffenheim 2:1 (1:1)
Branky: 45.+1 a 61. Sané - 16. Kramarič z pen. Rozhodčí: Ekberg - Culum, Hallberg - Karlsson, Nyberg (všichni Švéd.).
1.Manchester City641116:613
2.Lyon615012:118
3.Šachtar Doněck61328:166
4.Hoffenheim603311:143
Skupina H:
Valencie - Manchester United 2:1 (1:0)
Branky: 17. Soler, 47. vlastní Jones - 87. Rashford. Rozhodčí: Kabakov - Margaritov, Valkov - Popov, Todorov (všichni Bulh.).
Young Boys Bern - Juventus Turín 2:1 (1:0)
Branky: 30. z pen. a 68. Hoarau - 80. Dybala. Rozhodčí: Stieler - Pickel, Seidel - Dankert, Osmers (všichni Něm.).