Rubriky:

Liga mistrů

Exploze koronaviru ve Španělsku! Může za ni i bitva v lize milionářů?

24. března 2020 10:05 - Madrid/Praha

Úvodní duel osmifinále Ligy mistrů mezi Atalantou Bergamo a Valencií, který se hrál 19. února v Miláně, mohl být rozbuškou pro rychlé šíření nového typu koronaviru nejen v Itálii, ale rovněž ve Španělsku. Názor italského imunologa Francesca Le Focheho sdílí i řada dalších odborníků. Utkání přihlíželo přes 44 tisíc fanoušků a „koncentrace desítek tisíc lidí, které od sebe dělily jen centimetry, a euforie vedoucí k objímání a křičení, to vše mohlo přispět k šíření viru mezi diváky," míní Le Foche.

 

Handout, Reuters

Více než stotisícové Bergamo je epicentrem nákazou nejvíce postiženého italského regionu Lombardie. Byla tak právě partie na San Siru také jedním z důvodů exploze koronaviru ve Španělsku? Je to dost dobře možné. Alespoň řada indicií tomu nasvědčuje.

Protože se v Itálii koronavirem nakazil španělský novinář, odveta 10. března ve Valencii (3:4) se hrála už bez diváků i žurnalistů. Mezitím však už Netopýři, jak se Valencii přezdívá, sehráli ligový duel proti Deportivu Alavés ve Vitórii. A právě toto město se pak stalo jedním z prvních středisek nákazy. Tři fotbalisté měli záhy pozitivní test na nemoc Covid-19 a v tamním basketbalovém klubu Saski Baskonia se nákaza rozšířila hned na tucet osob - hráče i trenéry.

Geoffrey Kondogbia (vlevo) z Valencie v souboji o míč s Martenem de Roonem z Atalanty Bergamo.

Handout, Reuters

A sama Valencie? Ta je zasažena obzvlášť tvrdě, infikováno je 35 procent celého kádru.

Bývalý předseda Realu Sanz po nákaze koronavirem zemřel

Fotbalové soutěže ve Španělsku byly do odvolání přerušeny. Vedení La Ligy a národní fotbalová federace uvedly, že se začne znovu hrát až v okamžiku, kdy nebude ohroženo zdraví hráčů a fanoušků. Kvůli šíření nového typu koronaviru platí v zemi minimálně do 12. dubna nouzový stav.

"Je pravděpodobné, že šíření viru vyvolalo několik velkých spouštěčů. Je dost možné, že zápas Atalanta - Valencie byl jedním z nich. Od zápasu uběhl měsíc, takže načasování je relevantní," tvrdí Le Foche.

"Dokážu si představit, že spousta fanoušků nechtěla o zápas přijít, když už měla lístky, přestože třeba pociťovala mírnou horečku. S odstupem času je šílené, že se hrálo za přítomnosti diváků, ale v té době nebyly věci tak jasné. Dnes by to bylo nepředstavitelné," konstatoval imunolog.

Španělsko už počítá mrtvé na tisíce, fotbalové soutěže jsou přerušené na neurčito

V Itálii se onemocněním Covid-19 nakazilo už téměř 60 000 osob a bezmála 5500 zemřelo. Španělsko je už čtvrtou nejhůře zasaženou zemí na světě a druhou v Evropě, hned po Itálii. Nový typ koronaviru tam byl diagnostikován přes 33 tisícům lidí, z nichž 2182 zemřelo.

mm, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Liga mistrů 2020/21

Liga mistrů 2020/21 začíná 20. října prvními osmi zápasy, o vítězi se rozhodne 29. května 2021. Finálový zápas bude hostit Atatürkův olympijský stadion v Istanbulu. Obhájcem titulu je německý gigant Bayern Mnichov.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..