Živě

Nikdy se nevzdávej! Z pracáku až k vychytané nule ve finále Ligy mistrů

31. května 2021 15:12 - Porto/Praha

Finálový zápas Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Chelsea je již minulostí, na kterou však hráči a fanoušci City nebudou rádi vzpomínat a nejraději by tuto kapitolu vyškrtli. Na druhé straně se naopak hledají největší hvězdy a ti, kteří se pod titul nejvíce podepsali. Hrdinou může být jediný střelec zápasu Havertz nebo trenér Tuchel, ale tím největším hrdinou je zřejmě Édouard Mendy. Kdo? No přece gólman.

 

Manu Fernandez, ČTK/AP

V zápase na něj sice šla jediná střela, se kterou si bez problémů poradil, ale na vychytané deváté nule v Lize mistrů to nic neměnilo. Ušatý pohár tak mohl nad hlavu zvednout s čistým svědomím a zcela oprávněně. Přitom ze začátku nebylo vůbec jasné, zda k utkání kvůli pohmožděným žebrům nastoupí.

Před sedmi lety přitom Édouard Mendy figuroval na úřadu práce. Chytal čtvrtou francouzskou ligu a ve dvaadvaceti letech před sebou neviděl moc dobré vyhlídky. Dokonce pomýšlel na ukončení kariéry. Před dvěma lety však nastal zlom. Najednou chytal první francouzskou ligu za Rennes, které pomohl k historickému postupu do Ligy mistrů.

No a poté ho stáhl do týmu Chelsea Petr Čech, který v Rennes začínal svou evropskou pouť. V trénincích se mu hodně věnoval a předával mu cenné rady a zkušenosti. Mendy si je bral k srdci a dokázal je naprosto přesně zužitkovat.

V Lize mistrů vychytal devětkrát čisté konto, čímž vyrovnal historický rekord mezi brankářskými nováčky. Také se stal prvním africkým gólmanem od roku 1985, který chytal finále soutěže. V Premiere League mimo jiné vychytal v 31 zápasech 16 nul. O tomto africkém talentu zřejmě ještě hodně uslyšíme.

bp, Sport.cz

Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..