Liga národů UEFA

Česko - Skotsko 1:2 Narychlo poskládaný český výběr Skoty trápil až do konce. Porazila ho až penalta

11. Pešek 1:0
27. Dykes 1:1
52. Christie (penalta) 1:2
Záznam online reportáže »

7. září 2020 19:26 - Olomouc
(Aktualizováno: 7. září 2020 22:39)

Obavy z popravy narychlo poskládané české reprezentace se nenaplnily. V druhém střetnutí Ligy národů měl naopak Holoubkův výběr poskládaný z fotbalistů, z nichž měli jen Hubník s  Teclem předchozí zkušenosti z národního týmu, v Olomouci blízko k tomu, aby se postaral o překvapení a Skoty obral o body. Bojovností, vůlí, entusiasmem i kolektivním výkonem je předčil, ujal se dokonce vedení a o jeho porážce 1:2 rozhodla až penalta nařízená v úvodu druhé půle po souboji Malinského s  Robertsonem a proměněná Christiem.

Vlastimil Vacek, Právo

Pro Skoty pořádný šok. V jejich sestavě pět hráčů působících na scéně Premier League a šestý McLean, který ji hrál v barvách Norwiche ještě na jaře, a proti nim český výběr poskládaný z hráčů sedmi klubů schopných do Olomouce dorazit a natěšených do druhého dějství Ligy národů nastoupit. Přesto Ostrované už po jedenácti minutách prohrávali.

A kdyby jen to, za půlící čáru se v úvodu střetnutí dostávali výjimečně, většinu soubojů s nažhavenými domácím hráči vysouvajícími svůj blok až na jejich polovinu prohrávali, zaostávali v pohybu i startu na míč.

I po martyriu s testy udělil český tým Slovákům třetí fotbalovou lekci v řadě

Až inkasovaný gól je trochu probral. Parádní, protože Holeš s Teclem precizní kombinací využili toho, že se Cooper zapomněl za obranou, libereckému Peškovi poslali přesnou přihrávku a ten si tváří v tvář pětatřicetiletému veteránovi ve skotské bráně Marshallovi počínal jako ostřílený rutinér.

Radost českého týmu po Peškově gólu.

Český výběr vedl a tím pochopitelně sebevědomí soupeře značně nahlodal. A kdyby po čtvrthodině nevytáhl Marshall hodně nebezpečný pokus Peška na roh, mohli na tom být Clarkovi svěřenci ještě bídněji.

Dvakrát zvonila tyč skotské branky

I tak si nevěděli s vývojem zápasu příliš rady. Jejich přihrávky byly zoufale nepřesné, akcím chyběl nápad a myšlenka, takže česká obrana dirigovaná Hubníkem pomalu půlhodiny odolávala. I za pomoci brankáře Mandouse, který zlikvidoval dvě rychle po sobě jdoucí příležitosti Palmera a Christieho, aby na něho vyzrál až neobsazený Dykes, který proběhl mezi stopery a Zeleným, a pohodlně vyrovnal.

Rozhodující moment zápasu. Tomáš Malinský sráží v pokutovém území Andyho Robertsona ze Skotska a z následné penalty vstřelili hosté vítěznou branku.

David W Cerny, Reuters

Sedm minut po přestávce se podařilo Skotům skóre otočit, ovšem jen díky penaltě. Trochu přísné, protože Malinský s Robertsonem se v šestnáctce drželi navzájem, liverpoolský obránce ovšem spadl a nařízený pokutový kop Christie proměnil. S trochou štěstí, protože Mandous směr střely vystihl, ale na balon nedosáhl.

Ostrované se ovšem o výhru, která pro ně byla za dané konstelace povinností, strachovali až do konce. Hubník měl příležitost k vyrovnání, Havlíkova rána z trestného kopu šla do tyče, Tecl v 68. minutě ve vůbec největší šanci minul odkrytou bránu, Jemelka čtyři minuty nato pálil nad břevno.

Liam Cooper ze Skotska a český záložník Jakub Pešek během utkáním Ligy národů v Olomouci.

Nakonec Clarkův tým horké chvíle přečkal, odolal i závěrečnému tlaku Holoubkova výběru, kdy míč po hlavičce Růska znovu olízl tyč Marshallovy brány a výhru si z Hané se štěstím odvezl. I tak by ale český tým sklidil za předvedený výkon a statečnost, s níž se Skotům postavil, aplaus na otevřené scéně. Tedy kdyby v Olomouci alespoň nějací diváci sledovali, s jakou odvahou se Ostrovanům postavil, jaký odpor jim kladl a až do závěrečného hvizdu je trápil.

Skotové se v Lize národů díky výhře dostali do čela druhé skupiny Ligy B, český tým je o bod zpět druhý. Další zápas čeká reprezentanty v říjnu v Izraeli.

Fotbalová Liga národů B - skupina 2 (hráno v Olomouci):
Česká republika - Skotsko 1:2 (1:1)
Branky: 11. Pešek - 27. Dykes, 52. Christie z penalty. Rozhodčí: Gözübüyük – van Zuilen, Balder (Niozemsko). ŽK: Malinský, Jánoš - Armstrong, Robertson, McKenna, Palmer. Bez diváků.
Česko: Mandous - Holeš, Hubník, Jemelka, Zelený - Jánoš, Havlík (81. Růsek)- Malinský, Budínský (52. Breite), Pešek (76. Potočný) - Tecl. Trenér Holoubek.
Skotsko: Marshall - Palmer, Cooper, McKenna, Robertson - McTominay, Fleck (71. McGinn), McLean - Christie, Dykes (67. Paterson), Armstrong (80. McGregor). Trenér Clarke.

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Oznámkujte české fotbalisty za utkání proti Skotsku (jako ve škole, 1- nejlepší, 5 - nejhorší)

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.