Česká republika - Arménie 1:2Arménie vyplenila po Kodani i Prahu. Čechům se Brazílie vzdaluje

31. Mkrtčjan 0 : 1
70. Rosický 1 : 1
90. Kazarjan 1 : 2

Přísahy nic nepomohly, odhodlání nebylo také nic platné. Šampionát v zemi fotbalu zaslíbené Brazílii se české reprezentaci nebetyčně vzdálil v zápase, který měla a musela zvládnout. Arméni Prahu šokovali stejně, jako na jaře Kodaň. Po nádherné střele Mkrtčjana z 31. minuty totiž vedli, kapitán Rosický sice po přestávce vyrovnal, ale trefa Kazarjana v nastaveném čase naděje Bílkova výběru alespoň na baráž devalvovala k bodu mrazu. A možná že ji pohřbila docela. Teď už by musel vyhrát v Itálii, na Maltě i Bulharsku, aby naplnil trenérův devítibodový propočet a mohl koketovat s baráží.

Fotbalisté Arménie (v červených dresech) se radují z vítězství nad Českou republikou.

První rána na Čecha a došlo na nejhorší... Michal Kadlec v duchu podzimních zvyklostí chyboval, zbytečně ztratil míč a legionář z Machačkaly Karlen Mkrtčjan se do něho z dobrých  dvaadvaceti metrů levačkou opřel. Mířil přesně, Čech neměl nárok.

Dánský scénář, který si Arméni tolik přáli a jehož se chtěl český výběr za každou cenu vyvarovat, byl tady.

Převaha, šance, ale efekt nulový

Přitom tolik důležitý kvalifikační duel začal slibně. Ránu Jiráčka hned po třiapadesáti sekundách Arméni zblokovali, pár následných závarů přečkali, i když mnohdy jen za cenu bezhlavých nebo krajně nepovedených odkopů do zámezí, čisté konto až do přestávky udrželi, ale Bílkův výběr měl evidentně navrch.

Pětadvacet minut hru zcela kontroloval, kombinací, měněním míst i daleko lepším pohybem se natrvalo usadil na polovině soupeře, i do jeho šestnáctky se dostával, jenže zúročení chybělo.

A to se třeba Rabušicovi, jenž v útoku dostal příležitost po boku Kozáka, naskytla víc než slibná příležitost poté, co gólman Berezovskij vyboxoval míč přímo k němu a odkrytá brána ke skórování doslova vybízela. Liberecký útočník, hrající poprvé v základní sestavě, však střílel vedle.

Hlavičkující Sivok sice ve 22. minutě po standardní situaci mezi tyče mířil, jenže Berezovskij jeho pokus vyrazil... Tím ovšem alespoň trochu nebezpečné střelecké pokusy pohasly, aby po půlhodině přišla hvězdná chvíle Mkrtčjana, která Armény vyburcovala samozřejmě natolik, že nejen vedení drželi, ale sami opakovaně zahrozili. Zvláště tečovaná střela padající těsně nad břevno Čechovy brány vypadala hrůzně.

Zase na jednu bránu, znovu bez efektu

Pochopitelně že druhá půle byla o usilovné snaze o vyrovnání a záchraně barážových nadějí, samo sebou, že se Bílkův tým za spásnou brankou hnal. Hrál zase na jednu bránu, ale opět vypracované příležitosti stereotypně zahazoval. Jako třeba Rabušic těsně před tím, než ho trenér vystřídal.

Hurónská snaha Čechů zachránit zápas Arménům samozřejmě nahrávala. V defenzivě, při rychlých výpadech rovněž. Kdyby hned tři minuty po přestávce Movsisjan neupadl ve chvíli, kdy měl před sebou odkrytou bránu, anebo kdyby střela sedla lépe autorovi prvního gólu Mkrtčjanovi či poté Kazarjanovi, mohl se zmiňovaný dánský scénář naplnit záhy a beze zbytku.

Rosický chvilkovým zachráncem

Druhou branku však Arméni nepřidali, takže naděje českého celku pořád žily. Zvláště, když se hostům zranil brankář Berezovskij a do brány musel jeho nerozchytaný náhradník Kasparov. Kapitán Rosický toho s přispěním teče soupeřova obránce využil a hned první střelou mířící na Kasparova vyrovnal.

Hosté ovšem mohli skóre brzy znovu otočit, protože Movsisjanovi se k tomu nabídla obrovská příležitost. Proti Čechovi však nepochodil, takže český tým se mohl vzepnout k hektickému závěrečnému náporu. Střídající Václav Kadlec ho mohl korunovat brankou, ale jeho ránu beci soupeře zblokovali, Plašilův pokus rovněž, Sivok pak v nastavení hlavičkoval nad bránu.

V nastaveném čase dokonal dílo české zkázy Kazarjan, který vstřelil z rychlého výpadu druhý arménský gól a devalvoval tak naděje Bílkova výběru alespoň na baráž k bodu mrazu.

Kvalifikace o postup na MS 2014 - skupina B
ČR- Arménie 1:2 (0:1)
Branky: 70. Rosický - 31. K. Mkrtčjan, 90. + 2 Kazarjan. Rozhodčí: Gautier - Annonier, Cano (všichni Francie). ŽK: Limberský, Hušbauer, Rosický - Özbiliz, Movsisjan, Edigarjan. Diváci: 17 628.
ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, M. Kadlec, Limberský (64. Suchý) - Rosický, Hušbauer, Plašil, Jiráček (62. Vaněk) - Rabušic (55. V. Kadlec), Kozák. Trenér: Bílek
Arménie: Berezovskij (69. Kasparov) - Mkojan, Harojan, Arzumanjan, Hovhanisjan (77. Pizzelli) - Mkrtčjan, Artur Edigarjan - Özbiliz (28. Hajrapetjan), Mchitarjan, Kazarjan - Movsisjan. Trenér: Manisjan.