Honduras - Švýcarsko 0:3Shaqiri hattrickem poslal Švýcarsko do osmifinále. Honduras zase na vysněné vítězství nedosáhl

6. Shaqiri 0 : 1
31. Shaqiri 0 : 2
71. Shaqiri 0 : 3

Záložník Xherdan Shaqiri hattrickem na mistrovství světa v Brazílii zařídil vítězství Švýcarska nad Hondurasem, který skupinu E fotbalového mistrovství světa v Brazílii opustil bez zisku jediného bodu a ani při třetím startu země na finálovém turnaji nedokázal vybojovat vysněné vítězství. Švýcarsko naopak slaví postup do osmifinále šampionátu.

Autor hattricku Xherdan Shaqiri (vpravo) slaví svůj druhý gól proti Hondurasu s Josipem Drmicem.

Švýcarsko začalo honbu za vítězstvím potřebným k postupu ve velkém stylu. Shaqiri měl už po třech minutách vyloženou příležitost, ale z bezprostřední blízkosti napálil balón jen do brankáře Valladarese. Po šesti minutách si však Shaqiri navedl míč z pravé strany na střed pokutového území a levačkou parádně zakroutil balón přesně pod břevno - 0:1.

Honduras byl naprosto neškodný, ztrácel míče, nebyl schopný kloudné akce a udivoval spíše drsnými zákroky, které však sudího Pitanu nechávaly v klidu.

Švýcarský tým měl zápas pod kontrolou, držel míč a vytvářel si nadějné střelecké pozice, dlouhé minuty však vždy kousíček chyběl k dotažení akce ke gólů. Až ve 31. minutě Drmic parádně našel přihrávkou z levé strany Shaqiriho, jenž balón s jistotou poslal do sítě - 0:2. Těsně před přestávkou pak mohl skóre navýšit samotný Drmic, ale místo střely volil v ideální pozici přihrávku, kterou brankář Hondurasu zastavil.

Po obrátce začali Švýcaři hodně bezstarostně a nebyli daleko od trestu. Když Bengtson v 52. minutě obešel i brankáře Benaglia, dokázal míč z brankové čáry vykopnout Rodriguez. Vzápětí pak sudí přešel situaci, kdy Djourou v pokutovém území srazil ve vyložené pozici Jerryho Palaciose.

Honduras byl ve srovnání s evropským sokem živější, lépe se pohyboval a získával převahu. Než se však stačil do zápasu pořádně dostat, srazil jej do kolen Shaqirii, který levačkou chladnokrevně uklidil do sítě přihrávku z pravé strany, kterou mu po parádním obhození Bernárdeze naservíroval Drmic. Jednalo se o padesátý hattrick v historii světových šampionátů.

Honduras se snažil alespoň o korekci skóre, jenže Bengtsona ve vyložené pozici vychytal v 80. minutě Benaglio a v závěrečných minutách už Švýcarsko soupeře do další šance nepustilo.

Mistrovství světa ve fotbale- základní skupina E:
Honduras - Švýcarsko 0:3 (0:2)
Branky: 6., 31. a 71. Shaqiri. Rozhodčí: Pitana - Maidana, Belatti (všichni Arg.). ŽK: J. Palacios. Diváci: 40 322.
Honduras: Valladares - Beckeles, Bernárdez, Figueroa, J. C. García - Ó. B. García (77. Najar), Claros, W. Palacios, Espinoza (46. Chávez) - Costly (40. J. Palacios), Bengtson. Trenér: L. F. Suárez.
Švýcarsko: Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Schär, Rodriguez - Behrami, Inler - Xhaka (77. Lang), Shaqiri (87. Dzemaili), Mehmedi - Drmic (73. Seferovic). Trenér: Hitzfeld.