Posledními osmifinalisty jsou Alžírsko, Německo a USA. Belgie vybojovala třetí výhru

Světový šampionát v Brazílii už zná všech šestnáct účastníků vyřazovací části. Fotbalisté USA sice po gólu Thomase Müllera prohráli s Německem 0:1, ale i to jim stačilo k postupu z druhého místa skupiny G. V souběžně hraném utkání porazilo Portugalsko Ghanu 2:1, kvůli horšímu skóre ale parta okolo Cristiana Ronalda na šampionátu končí. Ze skupiny H měla jistý postup Belgie, kterou doprovodí do osmifinále poprvé v historii MS Alžírsko. Africkému celku stačila remíza 1:1 s Ruskem, sborná tak potřetí za sebou končí už v základní části. Belgičané vyhráli i potřetí, ve čtvrtek zdolali Koreu 1:0, celý druhý poločas navíc hráli v deseti.

Fotbalisté Alžírska si vychutnávají postup do osmifinále MS, poprvé v historii dosáhli hráči afrického státu takového úspěchu. Vpravo je zklamaný Rus Alan Dzagojev.

Pikantní příchuť měla bitva mezi USA a Německem pro trenéra zámořského celku Klinsmanna. Bývalý výborný útočník i kouč Nationalelf nakonec dosáhl nečekaného úspěchu, byť jeho tým 0:1 prohrál. Američané nasbírali ve skupině G čtyři body, stejně jako Portugalsko, ale v jejich prospěch nakonec rozhodlo o tři góly lepší skóre.

Čtvrteční zápasy na MS ve fotbale:
Skupina G
USA - Německo 0:1
Branka: 55. Müller.
Portugalsko - Ghana 2:1
Branky: 31. vl. Boye, 79. Ronaldo - 57. Gyan.
Skupina H
Alžírsko - Rusko 1:1
Branky: 60. Slimaní - 6. Kokorin.
Korea - Belgie 0:1
Branka: 78. Vertonghen. ČK: 45. Defour (B).

V osmifinále se Němci utkají s Alžírskem. Tento africký celek se poprvé v historii MS prodral přes základní skupinu, stačila mu remíza 1:1 s Ruskem. Sborná sice po brance Kokorina v 6. minutě rychle vedla, ale po hodině hry srovnal Slimaní. Další branka už v Curitibě nepadla, takže Alžířanům stačily k postupu jen čtyři body.

Zklamáním byl letošní šampionát pro Portugalce. Ve čtvrtek sice ještě měli svěřenci kouče Paula Benta teoretickou naději na postup a v duelu proti Ghaně se o ni poprali, ale nakonec stejně balí kufry. Na šampionátu tak končí Cristiano Ronaldo, který se alespoň v posledním střetnutí svého mužstva postaral o vítězný gól a velmi dobrým výkonem dal zapomenout na předchozí dva zápasy, ve kterých byl nevýrazný.

Naopak stoprocentní bilanci mají na turnaji Belgičané. Svěřenci kouče Wilmotse i v oslabení po vyloučení Stevena Defoura v 45. minutě porazili Koreu 1:0 a v osmifinále je čeká výběr Spojených států amerických. V pátek je v Brazílii volný den, vyřazovací část začne v sobotu a do hry hned zasáhnou čtyři silné jihoamerické celky.