Rubriky:

Ostatní

Předseda UEFA Čeferin: Tresty za rasismus jsou nejtvrdší ve sportu

15. října 2019 15:26

Předseda UEFA Aleksander Čeferin po událostech z kvalifikačního utkání mezi Bulharskem a Anglií odmítl kritiku, že by evropská fotbalová unie nedostatečně bojovala s rasismem. Slovinský funkcionář je přesvědčený, že UEFA má naopak nejtvrdší tresty ve sportovním světě.

 

Carl Recine, Reuters

Pondělní utkání o postup na mistrovství Evropy v Sofii bylo dvakrát přerušeno kvůli hajlování a rasistickým nadávkám domácích příznivců. Dokonce hrozilo, že duel bude předčasně ukončen, ale angličtí fotbalisté se nakonec rozhodli pokračovat a vyhráli 6:0.

"Věřte mi, děláme, co můžeme, abychom se téhle nákazy zbavili," řekl Čeferin v rozhovoru pro agenturu AP. "Fotbalové svazy ten problémy samy nevyřeší. Celá fotbalová rodina od funkcionářů po hráče a trenéry musí víc spolupracovat s vládními i nevládními organizacemi, abychom válku s těmi, co mají tak otřesné názory, vyhráli," dodal.

Manažer anglické fotbalové reprezentace Gareth Southgate hovoří během kvalifikační bitvy v Bulharsku se čtvrtým rozhodčím.

Stringer, Reuters

Předčasná radost

Čeferin je přesvědčený, že za nástupem rasismu na fotbale může i vlna nacionalismu v Evropě. "Není to tak dávno, co jsme si mysleli, že se nám podařilo rasismus na fotbale vymýtit. Ale poslední roky nám ukázaly, že jsme se přinejmenším radovali předčasně," uvedl Čeferin.

"Nástup nacionalismu napříč kontinentem podnítil nepřijatelné chování a někteří lidé si začali myslet, že fotbalové tribuny jsou skvělým místem, kde hlásat jejich otřesné názory," řekl dvaapadesátiletý Čeferin.

Opičí skřeky, nacistické pozdravy. Rasismus v duelu s Anglií stál místo šéfa bulharského fotbalu

UEFA zatím konkrétní postoj k událostem v Sofii nezaujala, protože čeká na hlášení rozhodčího a delegáta zápasu. Čeferin však odmítl kritiku především z britské strany, že unie s rasismem nebojuje dostatečně tvrdě. "Vím, že jako organizace nikdy nevyhrajeme žádnou soutěž v oblíbenosti. Ale některé názory o našem boji s rasismem byly hodně mimo," prohlásil.

"Tresty UEFA za rasistické chování fanoušků pro kluby i národní svazy patří k těm nejtvrdším ve sportu. Minimálním trestem je uzavření části stadionu a to pořadatele připraví o stovky až tisíce z příjmů na vstupném. A poznamená to i pověst jejich fanoušků," prohlásil Čeferin.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní