Rubriky:

Ostatní

Během fotbalového MS v Kataru možná zastíní slunce

24. března 2011 17:57 - DAUHA

Nejen klimatizované stadiony mají organizátorům fotbalového mistrovství světa v Kataru v roce 2022 pomáhat v boji s velkým horkem. Podle serveru BBC vědci z tamní univerzity přišli na to, jak sestrojit "umělé mraky", kterými zastíní slunce.

Mraky jsou vytvořeny z ultralehkého karbonu, nadnáší je kapsa s héliem a pohání čtyři solární motory. Oblaka jsou na dálkové ovládání. Podle šéfa fakulty mechanického a průmyslového inženýrství Sauda Abdula Ghaního vyjde výroba jednoho mraku na půl milionu dolarů (asi 8,7 milionu korun).

V Kataru se nejvyšší denní teploty v červnu a červenci, kdy se mistrovství koná, pohybují i kolem 50 stupňů Celsia. Také proto se uvažovalo o přesunutí šampionátu na zimu. Nápad podpořila hráčská asociace a původně i prezident FIFA Sepp Blatter, který ale později změnil názor.

Proti změně termínu se od začátku stavěl katarský prezident Asijské fotbalové konfederace Muhammad bin Hammám, který je mimo jiné Blatterovým soupeřem v nadcházejících volbách prezidenta FIFA.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.