Erb už má, teď Rygel vstoupil mezi legendy českého fotbalu

8. září 2021 13:30 - Praha

Svůj erb na baníkovské zdi slávy už má tucet let. Stejně jako třeba Jiří Křižák, Miroslav Wiecek, František Schmucker, Verner Lička, Rostislav Vojáček, Václav Daněk, Milan Baroš a další velké postavy ostravského fotbalu. Teď by se na erb slušelo připsat, že vedle zlata z olympijského turnaje v Moskvě v osmdesátém roce a tří mistrovských titulů vybojovaných s Baníkem je Zdeněk Rygel i držitelem Ceny dr. Václava Jíry, ocenění udělovaného velkým postavám českého fotbalu.

 

Libor Hajský, ČTK

„Moc si ho vážím, je to vrchol mého působení ve fotbale. Jako hráče i jako funkcionáře," přiznával sedmdesátník Zdeněk Rygel, když při slavnostním podvečeru přebíral z rukou předsedy FAČR Petra Fouska velkou plaketu dr. Jíry.

Není se ani co divit dojetí muže, jehož jméno je nerozlučně spjato s ostravskými Bazaly, na nichž jedenáct let hrával a později jako sekretář, vedoucí mužstva a sportovní manažer působil. Vždyť teď už patří nejen mezi legendy Baníku, ale i českého fotbalu.

Stejně jako Tomáš Pospíchal, František Schmucker, Rostislav Vojáček a Milan Máčala, hráči a trenéři, kteří přebírali stejné ocenění před ním a jejichž erby na zdi baníkovské slávy samozřejmě rovněž figurují.

Zdeněk Rygel (vlevo) převzal Cenu dr. Václava Jíry z rukou předsedy FAČR Petra Fouska.

FAČR - Jan Tauber, FAČR

Ten se jménem Zdeněk Rygel jako symbol klubové věrnosti.

„Ono je třeba ale brát takové označení s rezervou. V naší době se do jiného klubu přestupovat nemohlo, zvláště od nás z Baníku. Každý  musel mít civilní zaměstnání, takže třeba já, Libor Radimec a Jirka Klement jsme nebyli fotbalisty, ale havíři na Dole Jan Šverma. A ostatní kluci byli papírově vedeni jako havíři na dalších šachtách," vzpomínal bývalý krajní obránce zlaté éry Baníku na fotbalové poměry v sedmdesátých a osmdesátých letech.

„Pod zem jsme se sice nepodívali, ale na výplatních sáčcích jsme měli uváděno havíř. A když nás chtěl některý z trenérů vystrašit, stačila pohrůžka, že nás pošle fárat," vyvolaly na Ryglově tváři úsměv praktiky Tomáše Pospíchala i některých dalších trenérů, pod nimiž v Baníku hrával.

Cenu dr. Václav Jíry převzal (odleva) Zdeněk Rygel, za nepřítomného Františka Komňackého jeho dcera a ing. Jaroslav Kolář.

FAČR - Jan Tauber, FAČR

Účinkovaly. Pod Jiřím Rubášem získal Baník s Rygelem v sestavě v roce 1976 první z mistrovský titulů, pod Evženem Hadamczikem přidal v osmdesátém a jednaosmdesátém roce dva další.

A zažil i slavné tažení pohárovou Evropou, které skončilo na jaře roku 1979 až v semifinále tehdejšího Poháru vítězů pohárů na Fortuně Düsseldorf. Právě Rygel ho ve čtvrtfinálové partii s Magdeburgem vystřílel nejslavnějšími góly, které v dresu Baníku dal.

„První utkání jsme prohráli v Magdeburgu 1:2, v odvetě jsme ale na soupeře vletěli, po padesáti minutách jsme vedli už 3:0 a měli jistý postup. Jenže jsme zvolnili, čehož „enderáci" využili a za deset minut nám dali Sparwasser a Pommerenke dvě branky. Museli jsme je proto dorazit a mně se to povedlo čtyři minuty před koncem parádní střelou z dobrých dvacet metrů, po které se brankář Heyne natahoval marně. Balon zapadl k tyči a byli jsme v semifinále."

Tehdy se Baník ocitl ve společenství západoněmeckého Düsseldorfu, belgického Beverenu a španělské Barcelony a jen málo chybělo, aby si zahrál ve švýcarské Basileji finále. A s Barcelonou k tomu...

Laureáti Ceny Václava Jíry za rok 2020
Zdeněk Rygel - obránce Baníku Ostrava, v jehož dresu odehrál 256 ligových zápasů, získal s ním tři mistrovské tituly a postoupil do semifinále Poháru vítězů pohárů, člen olympijského týmu, který získal na OH 1980 v Moskvě zlaté medaile.
František Komňacký - trenér, který získal mistrovský titul s B. Ostrava a na Slovensku double s MFK Ružomberok, Jablonec přivedl k druhé příčce v lize, což jen historicky nejlepší umístění Severočechů, jako asistent Michala Bílka se podílel na postupu české reprezentace do čtvrtfinále EURO 2012
ing. Jaroslav Kolář - novinář a publicista, na přelomu milénia a poté opět od roku 2009 dlouholetý ředitel komunikace ČMFS a tiskový mluvčí národního týmu, s nímž absolvoval rekordních 101 zápasů. Působil i jako tiskový mluvčí reprezentace do 21 let. Od roku 2011 byl předsedou Komise pro historii a statistiku, která se pod jeho vedením stala respektovanou fotbalovou institucí.

„V Německu jsme tehdy prohráli s Fortunou 1:3 a ani v domácí odvetě jsme nezačali dobře. Po půlhodině jsme prohrávali hodně laciným gólem. Na Bazaly ale tehdy přišlo přes třicet tisíc diváků a ti nás hnali pořád vpřed. Po změně stran jsme i díky nim vyrovnali, těsně před koncem dal Gusta Antalík druhou branku, ale další už jsme přidat nestačili. Škoda, finále s Barcelonou, která nakonec Pohár vítězů vyhrála, by bylo krásné. Zvlášť když jsme tehdy měli mužstvo schopné utkat se s každým soupeřem," vzpomínal laureát Ceny dr. Jíry na největší a nejkrásnější zápasy kariéry.

A že jich bylo. S Baníkem i s olympijským týmem vedeným Františkem Havránkem, který přivezl z olympijského turnaje v Moskvě v roce 1980 zlaté medaile.

„Vzpomínek je spousta. Na první ligový zápas, k němuž jsem nastoupil v Košicích, na první ligový gól, který jsem dával plzeňskému Čalounovi, na pohárové zápasy s Baníkem, tři tituly, které jsem s ním získal a samozřejmě na reprezentační starty. Nikdy nezapomenou na ten premiérový. Seděl jsem v šatně vedle Zdeňka Nehody, který měl v národním mužstvu odehrány už desítky zápasů a vzhlížel jsem k němu s úctou. Proto musím připomenout, že na mém ocenění má zásluhu Baník a samozřejmě reprezentace," přidával Zdeněk Rygel.

zp, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fotbal na Sport.cz

Na Sport.cz najdete pravidelné novinky a názory expertů ze světa fotbalu. Od domácí Fortuna ligy přes evropské poháry a zahraniční soutěže, jako je Premier League, La Liga, Serie A nebo Bundesliga, až po zápasy české fotbalové reprezentace, která momentálně bojuje v kvalifikaci na MS 2022 v Kataru.