Rubriky:

Ostatní

Morava odmítá návrh na změnu stanov FAČR schválený výkonným výborem

29. června 2017 12:47 - Praha
(Aktualizováno: 29. června 2017 13:23)

Moravská komora Fotbalové asociace ČR nesouhlasí s úterním rozhodnutím výkonného výboru FAČR ohledně návrhu na změnu stanov v otázce volby předsedy. Nechce se nechat zahnat do kouta návrhem na zavedení 4. kola volby, kde by rozhodovala většina delegátů z obou komor dohromady. Morava chce pokračovat v jednáních a je spíše pro procentuální přepočítání hlasů.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Během pondělí a úterý jednali zástupci FAČR, UEFA a FIFA o řešení situace, kdy 2. června nebyl na valné hromadě FAČR zvolen nový předseda ani ve 3. kole volby, v němž musí vítěz dostat alespoň 35 procent hlasů v české i v moravské komoře. A to se Martinu Malíkovi ani Petru Fouskovi nepovedlo.

Při jednání vznikly čtyři návrhy, z nichž následně na tiskové konferenci prezentoval generální sekretář Rudolf Řepka jako vítězný návrh, ve kterém by bylo zavedeno 4. kolo, v němž by už rozhodovala jen prostá většina přítomných delegátů. Moravská komora, která má méně delegátů, však s tímto návrhem nesouhlasí, údajně prošel jen nejtěsnějším způsobem šesti hlasů z jedenácti. V polovině června totiž na svou funkci rezignoval jeden z moravských zástupců ve výboru Vlastimír Hrubčík.

"Již nyní si troufnu říct, že návrh schválený v úterý výkonným výborem je na Moravě absolutně neakceptovatelný. Pokud by zůstal zachován současný tříkolový systém volby předsedy a bylo doplněno jen kolo čtvrté, kde by vítězný kandidát potřeboval pouze absolutní většinu hlasů přítomných delegátů z obou komor, nemuseli by moravští delegáti na valnou hromadu ani jezdit, protože by byli při volbě předsedy vždy přehlasováni a pokaždé by zvítězil kandidát české komory," řekl Jiří Šidliák z odvolací komise FAČR, který při jednáních zastupoval moravskou komoru spolu s bývalou předsedkyní revizní komise Kateřinou Radostovou.

Moravané si stěžují na podpásovku

Kromě zaměstnanců FAČR - generálního sekretáře Rudolfa Řepky a ředitele legislativy Jana Paulyho - se pondělního jednání za českou komoru zúčastnili Dagmar Damková a Libor Duba. Po celou dobu byl vedle Šidliáka a Radostové přítomen také první místopředseda FAČR Zdeněk Zlámal.

Zástupci moravské komory potvrzují, že jednání přineslo hned čtyři návrhy možných řešení, jimiž by se v budoucnu předešlo patovým situacím v případě volby předsedy FAČR. Není však podle nich pravda, že by na jednání vůbec nezazněl požadavek na zrušení současného dvoukomorového systému. Naopak zástupkyně české komory Dagmar Damková jej uvedla hned v samotném úvodu. Podpořen byl navíc písemnými žádostmi sedmi českých krajských fotbalových svazů, jednoho okresního svazu a jednoho klubu.

„Přestože jsme před setkáním se zástupci FIFA a UEFA neobdrželi žádný program či časový harmonogram jednání, v jeho průběhu nečekaně generální sekretář předložil na stůl dopisy sedmi českých krajských fotbalových svazů požadujících většinou zrušení dvoukomorového systému," poukazuje Šidliák.

„Tento krok jsme vnímali jako naprosto nekorektní, dá se říct až podpásovku. Ve své podstatě šlo o připravený nátlak na zástupce FIFA a UEFA. Generální sekretář měl tyto dopisy k dispozici již několik dní, přesto nám je jako podklad pro jednání nezaslal. Ostatně jediné, co jsme vůbec obdrželi, byly stanovy FAČR přeložené do angličtiny, předem jsme ani nevěděli, kdo se za FIFA a UEFA dostaví," doplňuje rozhořčená Radostová.

Prosazují sčítání procentuálního zisku

Morava prosazuje procentuální sčítání hlasů ve 3. či 4. kole. I takový model by podle počtu hlasů na poslední valné hromadě znamenal vítězství kandidáta české komory Martina Malíka, ale dal by moravské komoře větší možnost do volby promluvit.

„Systém sčítání procentuálního zisku každého kandidáta ve třetím či čtvrtém kole volby je dle našeho názoru v aktuální situaci jediný akceptovatelný. Každé z komor zaručí zachování jejího současného postavení, vítězný kandidát navíc bude skutečně předsedou všech, neboť bude muset hledat podporu napříč komorami. Předmětem setkání se zástupci FIFA a UEFA bylo ostatně nalézt univerzální systém, který zaručí volbu předsedy v každé situaci. A tím je právě řešení, které jsme nabídli. Nemyslím si ani, že by byl tento návrh nějak přehnaně složitý, vydělit a sečíst dvě čísla snad zvládne každý," argumentuje advokát Šidliák.

Ještě dodává, že úterní rozhodnutí výkonného výboru je třeba vnímat pouze jako doporučující, neboť rozhodující slovo při plánované změně stanov budou mít teprve delegáti valné hromady, jako nejvyššího orgánu FAČR.

Procentuální přepočítání hlasů v komorách při volbě předsedy z poslední valné hromady FAČR:     
Kandidát Česká % Moravská % Součet
Martin Malík 106 84,1 18 26,1 110,2
Petr Fousek 20 15,9 51 73,9 89,8
dos, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní